FONT

MORE STORIES


Check out the games we'll cover on the first day of Week Seven play in high school football

OUTLOOK PHOTO: JOSH KULLA - Oregon City's Teron Bradford and the Pioneers are back in Mt. Hood Confernce action when they host Central Catholic in a key matchup at 7 p.m. Thursday.High school football is awesome, right?

If only there were more.

Well, this week there is, with games scheduled for both Thursday and Friday due to the state's annual teacher in-service day.

With all that on the line, you just know that Pamplin Media Group's sports editors, reporters and photographers will be out in force to document the action.

Pamplin Media Group continues and builds on its role as a state leader in high school football coverage this fall, presenting its work more quickly and sharing it more broadly.

We, as a company, are now posting our high school football stories and photos to all our websites as soon as possible following each Friday night's contests.

And once they're posted, by clicking on the Prep Football tab that's now part of each of our websites, visitors will be able to see all the stories and photos posted by our sports reporters and sports editors, not just those particular to their home schools and home towns.

To see the Prep Football tab, just hover over the Sports tab at the top of the page.

Featured games from our Thursday slate of high school football coverage will be:

Class 6A

• No. 9 Central Catholic (3-1 in MHC play, 4-2 overall) at No. 12 Oregon City (4-0 in MHC play, 5-1 overall), 7 p.m.

• No. 45 Reynolds (1-3 in MHC play, 1-5 overall) at No. 21 Gresham (2-2 in MHC play, 3-2 overall), 7 p.m.

• No. 32 Barlow (1-3 in MHC play, 2-4 overall) at No. 41 Centennial (1-3 in MHC play, 2-4 overall), 7 p.m.

Class 5A

• No. 21 Putnam (2-2 in NWOC play, 3-3 overall) at No. 6 Sandy (3-1 in NWOC play, 4-2 overall), 7 p.m.

• No. 17 La Salle (2-2 in NWOC play, 3-3 overall) at No. 27 St. Helens (1-3 in NWOC play, 1-5 overall), 7 p.m.

Class 4A

• No. 15 Astoria (2-1 in Cowapa play, 4-2 overall) at No. 6 Banks (2-1 in Cowapa play, 5-1 overall), 7 p.m.

• No. 29 Valley Catholic (0-2 in Cowapa play, 2-4 overall) at No. 3 Scappoose (3-0 in Cowapa play, 5-1 overall), 7 p.m.

• No. 30 Crook County (1-1 in TVC play, 2-4 overall) at No. 20 Gladstone (1-1 in TVC play, 3-3 overall), 7 p.m.

• Corbett (2-3 overall) at No. 32 Madras (0-3 in Cowapa play, 1-5 overall), 7 p.m.

Class 3A

• No. 27 Jefferson (0-3 in PacWest play, 0-6 overall) at No. 28 Gervais (0-2 in PacWest play, 1-5 overall), 7 p.m.

Thursday's complete schedule

Class 6A

Portland Interscholastic League:

Grant at Wilson, 7 p.m.

Jefferson-Portland at Cleveland, 7 p.m.

Madison at Roosevelt, 7 p.m.

Lincoln at Franklin, 7 p.m.

Mt. Hood Conference:

Reynolds at Gresham, 7 p.m.

Clackamas at David Douglas, 7 p.m.

Central Catholic at Oregon City, 7 p.m.

Barlow at Centennial, 7 p.m.

Greater Valley Conference:

West Salem at McMinnville, 7 p.m.

McNary at West Albany, 7 p.m.

Sprague at North Salem, 7 p.m.

McKay at South Salem, 7 p.m.

Non-League:

Glencoe at Benson, 7 p.m.

Forest Grove at Crescent Valley, 7 p.m.

Class 5A

Northwest Oregon Conference:

Putnam at Sandy, 7 p.m.

La Salle Prep at St. Helens, 7 p.m.

Wilsonville at Parkrose, 7 p.m.

Milwaukie at Hillsboro, 7 p.m.

Mid-Willamette Conference:

Dallas at Corvallis, 7 p.m.

Silverton at South Albany, 7 p.m.

Lebanon at Central, 7 p.m.

Class 4A

Cowapa League:

Seaside at Tillamook, 7 p.m.

Astoria at Banks, 7 p.m.

Valley Catholic at Scappoose, 7 p.m.

Tri-Valley Conference:

Crook County at Gladstone, 7 p.m.

Estacada at Molalla, 7 p.m.

Oregon West Conference:

Stayton at North Marion, 7 p.m.

Cascade at Philomath, 7 p.m.

Yamhill-Carlton at Newport, 7 p.m.

Non-League:

Corbett at Madras, 7 p.m.

Class 3A

West Valley League:

Dayton at Willamina, 7 p.m.

PacWest Conference:

Jefferson at Gervais, 7 p.m.

Non-League:

Salem Acad. at Sheridan/Sheridan Japanese Char., 7 p.m.

Rogue River at Crow, 7 p.m.

Class 2A

Non-League:

Perrydale at Pilot Rock/Nixyaawii, 6 p.m.

Class 1A

Special District 2:

Hosanna Christian at North Lake, 3 p.m.

Special District 3:

Lowell at McKenzie, 7 p.m.

Special District 4:

Dufur at Arlington/Condon, 7 p.m.

Contract Publishing

Go to top