×

Warning

Failed loading XML file.
StartTag: invalid element name
Extra content at the end of the document

FONT

MORE STORIES


RESULTS THROUGH THURSDAY, AND UPCOMING PAIRINGS, IN BOYS AND GIRLS OREGON SCHOOL ACTIVITIES ASSOCIATION BASKETBALL TOURNAMENT PLAY

BOYS BASKETBALL

CLASS 6A

First round

Wednesday

(Top four seeds: Jefferson, Grant, Southridge, Sprague)

JEFFERSON 80, Liberty 44

GRANTS PASS 76, Beaverton 69

NORTH MEDFORD 70, Cleveland 49

JESUIT 83, South Eugene 54

MCNARY 70, Sherwood 46

TUALATIN 69, Sheldon 47

Barlow 80, SOUTH SALEM 61

SPRAGUE 54, Willamette 50

SOUTHRIDGE 92, West Albany 36

Roosevelt 68, CENTRAL CATHOLIC 64

LINCOLN 51, Oregon City 45

LAKE OSWEGO 67, Westview 41

WEST LINN 63, Madison 58

WEST SALEM 88, Clackamas 69

MCMINNVILLE 61, Tigard 58

GRANT 98, Sunset 68

Second round

Saturday

Grants Pass at Jefferson, 6 p.m.

North Medford at Jesuit, 6:30 p.m.

Tualatin at McNary, 7 p.m.

Barlow at Sprague, 5 p.m.

Roosevelt at Southridge, 6 p.m.

Lincoln at Lake Oswego, 4 p.m.

West Salem at West Linn, 7 p.m.

McMinnville at Grant, 5 p.m.

CLASS 5A

Play-in games

Wednesday

Summit 55, PARKROSE 54

PENDLETON 60, Putnam 39

SANDY 66, Hood River Valley 51

BEND 65, St. Helens 42

CRESCENT VALLEY 66, Ashland 58

CHURCHILL 72, Corvallis 62

CENTRAL 60, Marist Catholic 53

THURSTON 79, Woodburn 43

First round

Saturday

Hermiston at Crater, 6 p.m.

Saturday

Sandy at Silverton, 7 p.m.

Bend at Churchill, 4 p.m.

La Salle Prep at Springfield, 7 p.m.

Central at Wilsonville, 7 p.m.

Pendleton at Thurston, 7 p.m.

Crescent Valley at Mountain View, 6 p.m.

Summit at South Albany, 6 p.m.

CLASS 3A

Quarterfinals

Thursday

At Marshfield High

Blanchet Catholic 48, Horizon Christian 45

De La Salle North Catholic 63, Irrigon 26

Dayton 46, Oregon Episcopal School 37

Santiam Christian 45, Cascade Christian 41

Semifinals

Friday

At Marshfield High

De La Salle North Catholic vs. Blanchet Catholic, 4:15 p.m.

Dayton vs. Santiam Christian, 6 p.m.

Consolation

Friday

At North Bend High

Horizon Christian vs. Irrigon, 9 a.m.

Oregon Episcopal School vs. Cascade Christian, 10:45 a.m.

CLASS 2A

Quarterfinals

Thursday

At Pendleton Convention Center

Western Mennonite 60, Grant Union 38

Oakland 51, Toledo 44

Vernonia 52, Knappa 50

Columbia Christian 58, Kennedy 45

Semifinals

Friday

At Pendleton Convention Center

Oakland vs. Western Mennonite, 6:30 p.m.

Columbia Christian vs. Vernonia, 8:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

CLASS 6A

First round

Tuesday

(Top four seeds: Southridge, Tigard, Beaverton, West Linn)

SOUTHRIDGE 84, David Douglas 23

CANBY 55, Westview 41

CLACKAMAS 62, Lincoln 37

JESUIT 38, South Salem 21

NORTH MEDFORD 46, Liberty 40

Central Catholic 52, GRANT 50

OREGON CITY 51, McNary 41

WEST LINN 57, West Salem 36

BEAVERTON 55, Cleveland 36

Sherwood 22, FOREST GROVE 20

St. Mary's Academy 54, MCMINNVILLE 52

SHELDON 58, Tualatin 45

BENSON 83, West Albany 37

SOUTH MEDFORD 68, Roosevelt 39

Grants Pass 51, GLENCOE 39

TIGARD 59, Sunset 29

Second round

Friday

Canby at Southridge, 7 p.m.

Clackamas at Jesuit, 7 p.m.

Central Catholic at North Medford, 6 p.m.

Oregon City at West Linn, 7 p.m.

Sherwood at Beaverton, 7 p.m.

St. Mary's Academy at Sheldon, 7 p.m.

South Medford at Benson, 6 p.m.

Grants Pass at Tigard, 6 p.m.

CLASS 5A

Play-in games

Tuesday

HILLSBORO 58, Summit 43

HERMISTON 67, St. Helens 40

MILWAUKIE 55, Hood River Valley 33

RIDGEVIEW 65, Putnam 48

CRESCENT VALLEY 60, Thurston 40

Corvallis 59, CHURCHILL 52

LEBANON 46, North Eugene 26

CRATER 43, South Albany 31

First round

Friday

Milwaukie at Marist Catholic, 7 p.m.

Crescent Valley at Pendleton, 6 p.m.

Hermiston at Silverton, 6 p.m.

Ridgeview at Springfield, 6 p.m.

Hillsboro at Central, 7 p.m.

Lebanon at Bend, 6 p.m.

Crater at Wilsonville, 6 p.m.

Corvallis at La Salle Prep, 7 p.m.

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine