×

Warning

Failed loading XML file.
StartTag: invalid element name
Extra content at the end of the document

FONT

MORE STORIES


SATURDAY RESULTS AND NEXT WEEK'S BOYS AND GIRLS BASKETBALL OREGON SCHOOL ACTIVITIES ASSOCIATION TOURNAMENT PAIRINGS

BOYS BASKETBALL

CLASS 6A

Second round

Saturday

JEFFERSON 77, Grants Pass 52

JESUIT 66, North Medford 51

Tualatin 61, McNary 45

Barlow 84, SPRAGUE 62

SOUTHRIDGE 63, Roosevelt 55

Lincoln 82, LAKE OSWEGO 81 (2 OT)

West Salem 72, WEST LINN 62

GRANT 85, McMinnville 66

Quarterfinals

Thursday

Chiles Center

Jesuit vs. Jefferson, 1:30 p.m.

Barlow vs. Tualatin, 3:15 p.m.

Lincoln vs. Southridge, 6:30 p.m.

West Salem vs. Grant, 8:15 p.m.

CLASS 5A

First round

Saturday

SILVERTON 64, Sandy 47

CHURCHIll 83, Bend 39

SPRINGFIELD 62, La Salle Prep 45

WILSONVILLE 56, Central 31

THURSTON 58, Pendleton 40

MOUNTAIN VIEW 88, Crescent Valley 81 (OT)

SOUTH ALBANY 49, Summit 43

Friday

CRATER 51, Hermiston 43

Quarterfinals

Wednesday

Gill Coliseum

Chuchill vs. Silverton, 1:30 p.m.

Springfield vs. Wilsonville, 3:15 p.m.

Mountain View vs. Thurston, 6:30 p.m.

South Albany vs. Crater, 8:15 p.m.

CLASS 3A

Saturday

At Marshfield High

Consolation final

Cascade Christian 55, Irrigon 45

Third-place game

Blanchet Catholic 52, Santiam Christian 45

Final

De La Salle North Catholic 68, Dayton 52

CLASS 2A

Saturday

At Pendleton Convention Center

Consolation final

Kennedy 54, Grant Union 45

Third-place game

Vernonia 55, Oakland 50

Final

Columbia Christian 65, Western Mennonite 61

GIRLS BASKETBALL

CLASS 6A

Quarterfinals

Tuesday

At Chiles Center

Clackamas vs. Southridge, 1:30 p.m.

North Medford vs. West Linn, 3:15 p.m.

Sheldon vs. Beaverton, 6:30 p.m.

Benson vs. Tigard, 8:15 p.m.

CLASS 5A

Quarterfinals

Tuesday

At Gill Coliseum

Marist Catholic vs. Crescent Valley, 1:30 p.m.

Silverton vs. Springfield, 3:15 p.m.

Central vs. Bend, 6:30 p.m.

Crater vs. La Salle Prep, 8:15 p.m.

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine