FONT

MORE STORIES


Prineville Swim Team uses depth to win seven- team home invitational this past weekend

LON AUSTIN/CENTRAL OREGONIAN - Garrett McMichael competes in the men's 15-18 200 backstroke Sunday afternoon at the Prineville Invitational Swim Meet. McMichael won four individual events as well as helping Prineville to a pair of relay wins at the meet, which Prineville won. The Prineville Swim Team used their team depth to take a surprising victory in the seven-team Prineville Invitational, which was held Friday, Saturday and Sunday.

"I was very pleased about the meet," head coach Halley Estes said. "They have been working very hard."

The swim team picked up 31 wins in individual events and six relay wins en route to amassing 929 points.

Bend Swim Club finished second with 771 points, while Redmond Aquatic Club was third with 484. Rounding out the scoring were John Day Swim Team, 346, Klamath Basin Aquatics, 324, Lakeview Swim Team, 315, and Madras Swim Team 51.

One of the keys to the Prineville win was the masters program.

Swimmers older than 18 are considered masters swimmers, and the Prineville Swim Team fielded a large contingent of those swimmers, picking up 11 of their wins in masters competition.

The strength of this year's team is in the boys and men's team, with Prineville collecting 632 points in the boys and men's events, more than twice the points of any other team.

Although members of the girls and women's team also picked up some victories, Prineville was just third in the girls, scoring with 297 points, one behind second-place Redmond and more than 150 behind the Bend Swim Team.

Leading the way for the Prineville team was Bailey Parrott with five individual victories.

Joining him with multiple victories were Jacob Hehn, four, Garrett McMichael, four, Garrett Web, four, Emma Hehn, four, Emilio Todd, two, Maison Bell, 2, and Hannah Hamlin, two.

Other Prineville individual winners were Teagan Freeman, Zachary Levesque, Myckee Coalwell and Hayden Decker.

Parrott and Jacob Hehn dominated the masters competition with Parrott taking first in the 200 individual medley, 2:44.15, 100 freestyle, 1:00.66, 100 backstroke, 1:11.24, 50 freestyle, 27.26 and 200 backstroke, 2:41.86.

Meanwhile, Hehn picked up his firsts in the 200 breaststroke, 3:09:05, 100 butterfly, 1:10.65, 100 breaststroke, 1:21.68, and 50 butterfly, 31.09.

Competing in the men's 15-18 division, Garrett Webb and Garrett McMichael also had outstanding meets.

Webb, who swam for Madras Swim Team a year ago, took his firsts in the 100 freestyle, 1:03.47, 200 freestyle, 2:30.38, 100 breaststroke, 1:20.27, and the 50 freestyle, 27.97, while McMichael picked up his wins in the 200 individual medley, 2:56.10, 200 breaststroke, 3:15.47, 100 backstroke, 1:24.80, and 200 backstroke, 3:04.05.

Competing in the girls 15-18 division, Emma Hehn picked up her victories in the 200 freestyle, 2:44.11, 200 breaststroke, 3:26.90, 100 breaststroke, 1:32.59, and 200 backstroke, 3:16.30.

Maison Bell picked up his two wins in the boys 11-12 age group. He easily swam to victory in the 100 individual medley with a time of 1:38.20, then picked up his second win in the 100 butterfly with a time of 2:15.03.

Emilio Todd earned his victories in the men's 15-18 division, winning the 100 butterfly in 1:32.16 and the 50 butterfly in 33.21.

The final Prineville Swim Team member with multiple wins was Hannah Hamlin, who competed in the women's masters division.

Hamlin swam to victory in the 100 freestyle with a time of 1:20.28 and in the 50 freestyle in 35.80.

The other Prineville swimmers to pick up victories were Zachary Levesque (boys 11-12 200 breaststroke 4:13.81), Teagan Freeman (girls 13-14 200 freestyle 2:57.73), Myckee Coalwell (women's masters 100 breaststroke 1:57.47) and Hayden Decker (girls 8U 50 butterfly 2:17.26).

Both the 8U boys and girls teams picked up relay victories. The girl's team of Madilyn Bell, Hayden Decker, Ella Grogan and Ariel Wilber picked up their victory in the 100-freestyle relay with a time of 2:02.89.

Meanwhile, the boys 8U team of Noah Jensen, Jimmie Fewell, Owen Mickle and Thaddaeus Estes picked up their victory in the 100-medley relay with a time of 2:57.99.

The boys 12U team earned victories in the 200-freestyle relay and the 200-medley relay.

In the freestyle relay, Cameron Carr, Birch Barker, Bell and Levesque won with a time of 2:42.21. The same foursome took first in the medley relay with a time of 3:16.07.

The final two Prineville Swim Team victories came in the men's 200-freestyle relay and the men's 200-medley relay.

Jacob Hehn, Chad Stewart Parrott and Webb won the freestyle relay in 2:11.45, while Noah Todd, McMichael, Emilio Todd and Nathan Todd took the 200 medley in 2:26.78.

Although they did not win any individual races, a number of swim team members earned second, third or fourth place finishes, helping propel the team to victory.

Madilyn Bell was third in the in the 8U 100 individual medley, while Ilsa Ptomey was fourth.

Pati Carne finished second in the girls 11-12 100 individual medley, while Riddley Barker was second in the boys 9-10 individual medley.

Nathan DelaPena came in third in the boys 11-12 individual medley, while Emma Holliday had the same place in the girls 11-12 race.

Levesque earned a second in the boys 11-12 200 individual medley, while Nathan Todd was second in the boy's 13-14 200 medley, and Hehn was second in the men's 19 and over 200 medley.

LON AUSTIN/CENTRAL OREGONIAN - Emilio Todd swims a leg of the men's 200 medley relay. Noah Todd, Garrett McMichael, Nathan Todd and Emilio Todd won the race with a time of 2:26.78. Emilio Todd also won two individual races as the Prineville Swim team won the seven-team invitational. Gabriella Wood earned a fourth in the girl's 11-12 200 freestyle, while Caleb Decker and Landon Lockling were second and third, respectively, in the boys 10U 200 freestyle.

Cameron Carr finished third in the boys 11-12 200 freestyle while Birch Barker was close behind in fourth.

Kaylee Carr earned a fourth-place finish in the women's 15-18 200 freestyle, while Noah Todd placed second and Dalton Nixon fourth in the men's 15-18 200 freestyle.

Hayden Decker placed fourth in the girls 8U 100 freestyle, while Caleb Decker was fourth in the boys 9-10 100 freestyle.

In the men's 15-18 100 freestyle — which was won by Webb — Noah Todd, McMichael and Emilio Todd finished second through fourth, respectively, while Hehn and Stewart finished second and third behind Parrott in the men's 19 and over 100 freestyle.

Rylee Sakraida picked up a fourth place finish in the women's 13 and over 50 breaststroke, while Luke Grogan was fourth in the boys 9-10 race, Cameron Carr was second in the boys 11-12 race, and Levesque placed fourth.

Sakraida was also fourth in the girls 13-14 200 breaststroke, while DelaPena was second in the boys 11-12 200 breaststroke, Dallon Nixon was second in the men's 15-18 race, and Stewart was second in the men's 19 and over event.

In addition to her four wins, Emma Hehn also picked up a third in the women's 15-18 100 backstroke.

Noah Todd was second in the men's 15-18 100 backstroke, while Julian Rivera was fourth in the same event.

Griffin Logan picked up a fourth in the boys 8U 25 butterfly, while Emma Holiday was third in the girl's 11-12 100 butterfly, and Freeman was second in the girls 13-14 100 butterfly.

Nathan Todd picked up another place in the boys 13-14 100 butterfly, taking fourth, while Noah Todd was second in the men's 15-18 race.

Noah Jensen earned a second in the mixed 6U 25 backstroke, while Thaddaeus Estes was third.

Maison Bell, Levesque and DelaPena finished second through fourth in the boys 11-12 100 breaststroke, while Kaitlyn Nixon was fourth in the women's 15-18 event.

In one of the strongest team performances of the weekend, McMichael, Noah Todd, Emilio Todd and Dallon Nixon finished behind Webb in a sweep of the first five places in the men's 15-18 100 breaststroke, while Stewart finished second to Hehn in the men's 19 and over race.

Freeman finished fourth in the girls 13-14 50 butterfly, while Konner Budre was fourth in the boy's 13-14 race, and Noah Todd and Dallen Nixon were second and fourth, respectively, in the men's 15-18 butterfly.

In addition to his five firsts, Parrott was second to Hehn in the men's 19 and over 50 butterfly.

Coalwell finished second behind Hamlin in the women's 19 and over 50 freestyle, while McMichel, Emilion Todd and Noah Todd finished second through fourth behind Webb in the men's 15-18 50 freestyle.

Hehn and Stewart finished second and third behind Parrott in the men's 19 and over 50 freestyle, while Cameron Carr was third in the boys 11-12 50 backstroke and Nathan Todd was third in the men's 13 and over 50 backstroke and Sakraida, Freeman and Nevaeh Tyger were second through fourth in the girls 13-14 200 backstroke.

In the final race of the day on Sunday, Noah Jensen and Thaddaeus Estes finished second and third in the mixed 6U 25 freestyle.

The Prineville Swim Team also picked up a number of seconds and thirds in the relay races.

The one negative for the team over the course of the weekend was that a number of swim team competitors were disqualified from their races.

However, Estes said that was to be expected in the first meet of the year.

"We have to work on our strokes, keeping them all legal," she said. "And we have to work on our endurance, but it was a great meet to start the year with."

Estes added that competing against Bend, Redmond and Klamath Falls, all who have year-round swimming programs, gave the team great competition.

"It helps immensely to swim against year-round swimmers," she said. "It pushes them a lot harder, and it's a good thing in the long run."

The swim team has a week off before traveling to Lakeview for a meet Friday through Sunday, July 6-8.

The team then has meets at Burns and John Day before hosting the Cascade East District Meet July 27-29.

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine