Link to Owner Dr. Robert B. Pamplin Jr.

FONT & AUDIO

MORE STORIES


Buckner and the rest of the Tri-County Rodeo Club has strong rodeo in Burns May 14-15

CENTRAL OREGONIAN - Parker Buchanan, of Powell Butte, tries to hang on during a bull ride at the prep rodeo in Prineville earlier in the season.Tri-County Rodeo Club members had another good rodeo in Burns, Saturday and Sunday, May 14-15.

Powell Butte's Kennedy Buckner won the second go round of goat tying with a time of 7.08 seconds. Buckner also placed in the first go round of the event, finishing in sixth place with a time of 8.12.

Buckner also placed in both go rounds of barrel racing, taking seventh on day one with a time of 18.357, and third on day two with a time of 18.112.

Buckner also picked up a seventh-place finish in the second go round of breakaway roping with a time of 3.09 seconds.

Buckner was far from the only Tri-County Rodeo Club member to place in goat tying. Adriene Steffen of Sisters finished sixth in the first go round with a time of 8.08, while Brooke Blevins of Redmond was seventh in the go round with a time of 8.43 and Prineville's Olivia Kerr finished in ninth with a time of 8.96. In the second go round, Mecarte Cook of Culver came away with a fourth place finish in the event with a time of 8.01, while Paige Pentzer of Powell Butte took seventh in 8.36 and Zoey Miller of Bend placed ninth with a time of 9.17 seconds.

Steffen finished fourth in the first go round of breakaway roping with a time of 2.74. Steffen also placed in both go rounds of pole bending, taking fourth on day one with a time of 20.953 and fifth on day two in a time of 20.834. Meanwhile Paige Pentzer of Powell Butte took fifth in the first go round of breakaway roping with a time of 3.10 seconds.

Bareback rider Wyatt Wood of Prineville placed third in the first go round of bareback riding with a score of 61, while bull rider Ross McKinney, also of Prineville won the second go round with a score of 69.

Tie Down roper Lucas Teskey of Paulina took ninth in the second go round with a time of 23.21.

Crook County's Gracie Flitner picked up a fifth-place finish on the second day of girls cutting with a score of 68.5.

The final Tri-County rodeo places all came in team roping. On day one, heeler Caleb Carpenter of Powell Butte and header Cael Stratton picked up a fourth place finish with a time of 15.80. Day two saw Stratton and Carpenter improve to third place, with a time of 7.60.

Header Deaglan Lundquist of Powell Butte and partner Cole Hill also picked up points in team roping, taking 10th on day two with a time of 14.86.

The Burns rodeo was the final tuneup prior to the state finals rodeo, which will be held in Prineville Thursday through Saturday, June 9-12.

Burns Rodeo 1

Bareback – . Mason Stuller, 67. 2. Tyrel Holmes, 66. 3. Wyatt Wood, 61. 4. Cooper Cano, 53.

Sadde bronc riding – 1. Mason Stuller, 69. 2. Shane Scott, 43.

Bull riging – 1. Shane Scott, 71. 2. Tanner Griffith, 69.

Steer wrestling – 1. Preston Young, 6.94. 2. Blane Mahoney, 11.24. 3. Koren DeZurney, 12.08. 4. Wyatt McDaniel, 17.92. 5. Ty Taylor, 18.15. 6. Nathan Clark, 19.42. 7. Carter oise, 24.72.

Tie down roping – 1. Preston Young, 12.80. 2. Brock Arnstson, 13.23. 3. Hank Thompson, 13.39. 4. Carter Boise, 13.46. 5. Handy Lieuallen, 17.26. 6. Ty Taylor, 18.05. 7. Caleb Carpenter, 22.96. 8. Degan Patton, 25.88. 9. Clayton Cooper, 26.15. 10. Nathan Clark, 26.24.

Pole bending – 1. Gwyneth Cheyne, 20.751. 2. Georgia Jensen, 20.802. 3. Bailey McCracken, 20929. 4. Adriene Steffen, 20.953. 5. Faith Marshall, 21.245. 6. Aysia Turner, 21.430. 7. Katie Ayres, 21.494. 8. Gracie Ann Garthwaite, 21.494. 9. Layla Knight, 21.668. 10. Katie Holm, 21.733.

Breakaway roping – 1. Shealyn Harrison, 2.28. 2. Bailey Davis, 2.55. 3. Taylor Jones, 2.76. 4. Natalie Thompson, 2.90. 5. Paige Pentzer, 3.10. 6. Katie Ayres, 3.26. 7. Madison Malcolm, 3.69. 8. Gracie Ann Garthwaite, 3.80. 9. Emma Fairbairn, 3.93. 10. Cidney Estes, 4.09.

Team roping – 1. Bailey Vankol/Riggin Nedrow, 10.80. 2. Adam White/Ty Taylor, 13.54. 3. Payton Johnson/Clayton Cooper, 14.53. 4. Cael Stratton/Caleb Carpenter, 15.80. 5. Alyssa Rudisil/Shane Scott, 17.41. 6. Marcus Marriott/Tipton Jones, 17.48. 7. Clint Rutherford/Callen Whitaker, 18.99. 8. Talia Akins/Hank Thompson, 21.39. 9. Cooper Cano/Reid Otto, 23.90. 10. Natalie Thompson/Preston Young, 24.67.

Goat tying – 1. Bailey Davis, 7.82. 2. Faith Marshall, 7.95. 3. Kenna Stratton, 7.98. 4. Mecarte Cook, 8.01. 5. Aleyah Mauk, 8.02. 6. Kennedy Buckner, 8.12. 7. Paige Pentzer, 8.36. 8. Dani Clark, 8.50. 9. Zoey Miller, 9.17. 10. Gracie Ann Garthwaite, 9.25.

Barrel racing – 1. Teegan Hill, 18.196. 2. Gwyeth Cheyne, 18.231. 3. Gracie Ann Garthwaite, 18.243. 4. Lauryn Riney, 18.248. 5. Taelor Hammack, 18.284. 6. Bailey McCracken, 18.328. 7. Kennedy Buckner, 18.357. 8. Ella Villagrana, 18.418. 9. Sarah Naegeli, 18.427. 10. Layla Knight, 18.541.

Girls cutting – 1. Chloe Johnston, 73.5. 2. Layla Knight, 73. 3. Maggie Mackenzie, 72. 4. Halle Bergen, 72. 5. Kylie Siddoway, 70. 6. Olivia Davison, 67. 7. Gentry Johnston, 65. 8. Bailey McCrecken, 64. 9. Sydney Shaw, 63. 10. Frances Fancher, 61.

Boys cutting – 1. Sam McCracken, 70. 2. Dysan Robb, 65. 3. Clark Norton, 63.

Burns Rodeo 2

Bareback riding – 1. Mason Stuller, 70. 2. Clint Rutherford, 66. 3. Cooper Cano, 56. 4. Garrett Blackwell, 49.

Saddle bronc riding – 1. Mason Stuller, 74. 2. Shane Scott, 65. 3. Callen Whitaker, 46.

Bull riding – 1. Ross McKinney, 69. 2. Shane Scott, 63. 3. Lane Vaughn, 63. 4. Reid Otto, 46.

Steer wrestling – 1. Wyatt McDaniel, 7.52. 2. Preston Young, 8.21. 3. Nathan Clark, 18.55.

Tie down roping – 1. Carter Boise, 10.03. 2. Handy Lieuallen, 10.60. 3. Hank Thompson, 13.71. 4. Shane Scott, 15.05. 5. Wyatt McDaniel, 16.81. 6. Justin Reno, 18.98. 7. Logan Price, 20.40. 8. Tipton Jones, 21.46. 9. Lucas Teskey 23.21. 10. Preston Young, 26.68.

Pole bending – 1. Katie Ayres, 20.525. 2. Gwyneth Cheyne, 20.665 3. Faith Marshall, 20.666. 4. Aysia Turner, 20.747. 5. Adriene Steffen, 20.834. 6. Bailey McCracken, 21.139. 7. Georgia Jensen, 21.696. 8. Alyson Terry, 21.746. 9. Teegan Hill, 21.977. 10. Brooke Jonas, 21.999.

Breakaway roping – 1. Shealyn Harrison, 2.14. 2. Payton Johnson, 2.41. 3. Natalie Thompson, 2.62. 4. Adriene Steffen, 2.74. 5. Kylie Pearce, 2.85. 6. Katie Ayres, 2.89. 7. Kennedy Buckner, 3.09. 8. Maggie Mackenzie, 3.12. 9. Talia Akins, 3.19. 10. Gwyneth Cheyne, 3.32.

Team roping – 1. Wyatt McDaniel/Justin Reno, 6.37. 2. Talia Akins/Hank Thompson, 6.88. 3. Cael Stratton/Caleb Carpenter, 7.60. 4. Matalie Thompson/Preston Young, 8.05. 5. Samantha Blackman/Bryce Williams, 11.06. 6. Adam White/Ty Taylor, 12.46. 7. Payton Johnson/Clayton Cooper, 13.86. 8. Dani Clark/Parker Buchanan, 13.97. 9. Brycen Martin/Oran Davis, 14.20. 10. Deaglan Lundquist/Cole Hill, 14.86.

Goat tying – 1. Kennedy Buckner, 7.08. 2. Aleyah Mauk, 7.37. 3. Gwyneth Cheyne, 7.44. 4. Kenna Stratton, 7.81.5. Bailey Davis, 8.03. 6. Adriene Steffen, 8.08. 7. Brooke Blevins, 8.43. 8. Faith Marshall, 8.43. 9. Olivia Kerr, 8.96. 10. Gracie Ann Garthwaite, 9.10.

Barrel racing – 1. Gwyneth Cheyne, 17.853. 2. Layla Knight, 18.073. 3. Kennedy Buckner, 18.112. 4. Teegan Hill, 18.151. 5. Bailey McCracken, 18.162. 6. Faith Marshall, 18.315. 7. Lauryn Riney, 18.326. 8. Taelor Hammack, 18.333. 9. Alyssa Rudisil, 18.359. 10. Blakely Herbert, 18.367.

Girls cutting – 1. Kylie Siddoway, 72.5. 2. Halle Bergen, 72. 3. Chloe Johnston, 70. 5. Gracie Flitner, 68.5. 6. Payton Johnson, 68. 7. Olivia Davison, 68. 8. Bailey McCracken, 67.5. 9. Layla Knight, 67. 10. Sydney Shaw, 65.

Boys cutting – 1. Clark Norton, 68. 2. Dysan Robb, 67. 3. Sam McCracken, 64.


You count on us to stay informed and we depend on you to fund our efforts. Quality local journalism takes time and money. Please support us to protect the future of community journalism.

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework