Support Local Journalism!        

Link to Owner Dr. Robert B. Pamplin Jr.

FONT & AUDIO

MORE STORIES


The Prineville Swim Team piled into the pool and swam past the competition during a meet in Lakeview earlier this month.

SUBMITTED PHOTO: HALEY ESTES/PRINEVILLE SWIM TEAM - The Prineville Swim Team boys 10U relay team (pictured L-R: Gavin Tomlinson, Thad Estes, Bo Kerr, Christian Binder) won both the 200-meter medley and 100-meter freestyle relays July 15-17 in Lakeview.

The Prineville Swim Team has won their second meet of the year.

After meets the previous two weeks were canceled the team finally got back in the pool for a competitive meet held Friday through Sunday, July 15-17, in Lakeview.

Once again, Prineville Swim Team used their team depth to come away with an easy win. Prineville won not only the combined title, but outpointed everyone in both the boys and girls scoring as well.

Prineville Swim Team finished with 919.5 points in the combined scoring, while Lakeview was second (775 points), followed by Hi-Desert Swim Team of Burns (346) and Klamath Basin Aquatics (177.5).

In the girls scoring, Prineville finished with 416 points to 343 for second-place Lakeview. In the boys scoring, Prineville amassed 475.5 points, with Lakeview finishing a close second with 432 points.

"It was a great meet with every one of our swimmers' improving times in different events this weekend," head coach Haley Estes said of the meet.

Four members of the Prineville Swim Team earned high point honors in their respective age groups: Madilyn Bell in the girls 11-12 age group; Thaddaeus Estes in the boys 9-10; Havah Estes in the girls 8U; and Maison Bell in the boys 15-18 age group.

PMG PHOTO: LON AUSTIN - Thad Estes, pictured here during a meet earlier in the season, took first place in seven individual events and was part of two winning relays during a meet in Lakeview held July 15-17. Prineville Swim Team won the meet.Thaddaeus Estes took first in seven individual events. Friday night he moved up an age group to win the boys 12U 200-meter freestyle with a time of 3:03.16. Then on Saturday and Sunday, Estes rolled to wins in the 9-10 age group in the 100-meter freestyle (1:26.49), the 50-meter butterfly (49.06), the 50-meter backstroke (46.72), the 100-meter individual medley (1:45.48), the 50-meter breaststroke (56.35) and the 50-meter freestyle (38.60). Meanwhile, Maison Bell took two individual firsts, winning the 100-meter backstroke (1:19.40) and the 200-meter individual medley (2:52.70).

Madilyn Bell earned first place in three individual events, blowing past the competition in the 200-meter freestyle (2:29.29), 50-meter butterfly (46.46) and 100-meter individual medley (1:37.03). Havah Estes also took three firsts, winning the 8U 25-meter freestyle (24.56), the 100-meter individual medley (2:40.58) and the 25-meter backstroke (28.72).

Nine other Prineville Swim Team members also won at least one individual event. Four swimmers who finished outside the high-point honors still won two events: Zachary Levesque took first in the boys 15-18 100-meter freestyle (1:07.11) and 100 meter breaststroke (1:27.08); Haylee Noland came away with first place in both the girls 15-18 100-meter backstroke (1:32.75) and 100-meter breaststroke (1:41.93); Ariel Wilbur took first in the girls 11-12 100-meter freestyle (1:23.28) and the 50-meter backstroke (46.18); and Hannah Kerr was first in the girls 6U 25 meter backstroke (37.63) and 25-meter freestyle (32.99).

Other individual winners for PST included: Wyatt King, who took first in the boys 13-14 200-meter freestyle (2:53.09); Elind Edgerly, first in the girls 8U 50-meter freestyle (50.54); Emmett Klann, first in the boys 11-12 100-meter freestyle (1:27.51); Brady Hisle, first in the boys 13-14 50-meter freestyle (35.17); and Paige Wood, first in the girls 13-14 200-meter individual medley (3:17.90).

The Prineville Swim Team also took first place in 11 different relays. The boys 18U relay team of Birch Barker, Maison Bell, Nathan DelaPena and Zachary Levesque led the way by winning three events, including the 400-meter medley relay (5:16.57), the 200-meter medley relay (2:20.48) and the 200-meter freestyle relay (2:00.36). The boys 10U relay teams also took a pair of first places as Christian Binder, Thaddaeus Estes, Bo Kerr and Gavin Tomlinson won the 200-meter medley relay (1:56.82) and the 100-meter freestyle relay (1:27.53).

Prineville took first in both girls 8U relays, as Hadley Mickle, Havah Estes, Elind Edgerly and Hanna Kerr won the 100-meter medley relay (2:31.56). Estes, Mickle, Edgerly and Violet Johnson also took first in the 100-meter freestyle relay (2:20.50). There were two more wins from the 12U girls relays, as Ariel Wilber, Madilyn Bell, Ellie Grogan and Ensley Edgerly took first in the 200-medley relay (3:14.89) and the 200-meter freestyle relay (2:42.81).

The final two relay wins came from Prineville's 14U squads. Mia Levesque, Kierra Harpole, Piper Reed and Paige Wood took first in the girls 200-meter freestyle relay (2:46.00), while Wyatt King, Soren Kerr, Owen Mickle and Brady Hisle won the boys 200-meter freestyle relay (2:00.36).

The team was in Burns this past weekend. The Prineville Swim Team closes out its season this coming weekend with the Cascade East District Championships which will be held Friday through Sunday, July 29-31, in Prineville.

Lakeview Lions Invitational Swim Meet, July 15-17

Team results

Girls team scores — 1. Prineville Swim Team, 426. 2. Lakeview, 343. 3. Hi-Desert Swim Team 235. 4. Klamath Basin Aquatics 96.

Boys team scores — 1. Prineville Swim Team, 475.5. 2. Lakeview 432. 3. Hi-Desert Swim Team 87. 4. Klamath Basin Aquatics 61.5.

Combined team Scores — 1. Prineville Swim Team, 919.5. 2. Lakeview 775. 3. Hi-Desert Swim Team 346. 4. Klamath Basin Aquatics 177.5.

Individual results (winner plus all Prineville Swim Team finishers)

Girls 8U 100 freestyle — 1. Cari Murphy, HDST, 2:06.00. 2. Havah Estes, PST, 2:07.50. 4. Elind Edgerly, PST, 2:20.75. 6. Hadley Mickle, PST, 3:23.13.

Boys 8U 100 freestyle — 1. Andrey Lov, LST, 2:13.72.

Girls 12U 200 freestyle — 1. Madilyn Bell, PST, 2:59.29. 2. Ariel Wilber, PST, 3:00.09. 3. Ellie Grogan, PST, 3:29.50. 5. Versailee Salisbury, PST, 3:35.31. 7. Kierra Harpole, PST, 4:00.25. 8. Ensley Edgerly, PST, 4:08.65.

Boys 12U 200 freestyle — 1. Thaddaeus Estes, PST, 3:03.16. 2. Emmett Klann, PST, 3:06.97. 4. Gavin Tomlinson, PST, 3:31.00. 6. Kelton Davis, PST, 3:53.56. 7. Austin Christen, PST, 3:58.38. 8. Christian Binder, PST, 4:16.88. 11. Landon Bisset, PST, 4:49.80. 13. Hayden Purdom, PST, 5:13.94.

Girls 13-14 200 freestyle — 1. Ashlynn Shullanberger, LST, 2:57.72. 3. Eleanor Klann, PST, 2:58.85. 6. Paige Wood, PST, 3:04.56. 9. Mia Levesque, PST, 3:38.78.

Boys 13-14 200 freestyle — 1. Wyatt King, PST, 2:53.09. 2. Brady Hisle, PST, 2:55.28. 4. Owen Mickle, PST, 3:10.75. 5. Svenn Barnes, PST, 3:15.03.

Girls 15-18 200 freestyle — 1. Hannah Stephens, LST, 2:50.81. 2. Haylee Noland, PST, 3:00.59. 5. Awbrey Owens, PST, 3:48.56. 6. Hannah Crockett, PST, 4:15.53.

Boys 15-18 200 freestyle — 1. Adrian Stubbs, LST, 2:35.60. 2. Birch Barker, PST, 2:35.60. 3. Maison Bell, PST, 2:36.07. 4. Zachary Levesque, PST, 2:36.53. 5. Nathan DelaPena, PST, 2:37.44. 7. Cade Grogan, PST, 2:48.78.

Girls 18U 400 medley relay — 1. Lakeview Swim Team, 6:17.72. 2. Haylee Noland, Mia Levesque, Eleanor Klann, Paige Wood, Prineville Swim Team, 6:28.03, Ariel Wilber, Madilyn Bell, Ellie Grogan, Kierra Harpole, Prineville Swim Team, 8:17.34.

Boys 18U 400 medley relay — 1. Birch Barker, Maison Bell, Nathan DelaPena, Zachary Levesque, Prineville Swim Team, 5:26.57. 3. Emmett Klann, Wyatt King, Cade Grogan, Brady Hisle, Prineville Swim Team, 6:46.09.

Girls 6U 25 backstroke — 1. Hannah Kerr, PST, 37.63. 4. Leah Estes, PST, 54.25.

Boys 6U 25 backstroke — 1. Kelden Wagner, HDST, 47.66.

Girls 8U 50 freestyle — 1. Elind Edgerly, PST, 50.54. 2. Havah Estes, PST, 52.76. 9. Hadley Mickle, PST, 1:37.73, 11. Violet Johnson, PST, 1:43.55.

Boys 8U 50 freestyle — Boys 8U 50 meter freestyle — 1. Andrey Lov, LST, 1:01.10. 7. Brysen Wright, PST, 1:27.13. 11. Kingston Uppendahl, PST, 1:41.84. 12. Theodore Thomas, PST, 1:45.48.

Girls 9-10 100 freestyle — 1. Penelope Shepherd, HDST, 1:45.81. 4. Mikayla Thomas, PST, 2:05.71. 8. Claire Mickle, PST, 2:19.77. 9. Adaleigh Wright, PST, 2:23.69. 14. Madison Levesque, PST, 2:52.99.

Boys 9-10 100 freestyle — 1. Thaddaeus, PST, 1:26.49. 3. Gavin Tomlinson, PST, 1:44.67. 4. Bo Kerr, PST, 2:01.73. 5. Christian Binder, PST, 2:03.89. 9. Layton Uppendahl, PST, 2:15.11. 10. Hayden Purdom, PST, 2:15.49. 14. Blake Raymond, PST, 2:48.59.

Girls 11-12 100 freestyle — 1. Ariel Wilber, PST, 1:23.28. 3. Madilyn Bell, PST, 1:26.25. 7. Ellie Grogan, PST, 1:34.54. 8. Versailee Salisbury, PST, 1:35.51. 10. Piper Reed, PST, 1:45.74. 11. Ensley Edgerly, PST, 1:46.02. 13. Kierra Harpole, PST, 1:48.02. 15. Tyla Tucker, PST, 2:04.89.

Boys 11-12 100 freestyle — 1. Emmett Klann, PST, 1:27.51. 7. Kelton Davis, PST, 1:47.55. 8. Austin Christen, PST, 1:52.40. 9. Landon Bisset, PST, 1:54.22.

Girls 13-14 100 freestyle — 1. Ashlynn Shullanberger, LST, 1:16.44. 2. Paige Wood, PST, 1:18.27. 3. Eleanor Klann, PST, 1:18.93. 9. Mia Levesque, PST, 1:39.34Bpuys.

Boys 13-14 100 freestyle — 1. Titus Simonsen, KBA, 1:11.25. 2. Brady Hisle, PST, 1:15.85. 4. Wyatt King, PST, 1:16.31. T6. Soren Kerr, PST, 1:27.39. 8. Svenn Barnes, PST, 1:28.62. 10. Owen Mickle, PST, 1:30.23.

Girls 15-18 100 freestyle — 1. Jana Morgan, KBA, 1:14.61. 3. Haylee Noland, PST, 1:18.10. 7. Awbrey Owens, PST, 1:36.02. 8. Hannah Crockett, PST, 1:42.38.

Boys 15-18 100 freestyle — 1. Zachary Levesque, PST, 1:07.11. 3. Maison Bell, PST, 1:08.43. 4. Nathan DelaPena, Pst, 1:09.05. 5. Birch Barker, PST, 1:10.47. 8. Cade Grogan, PST, 1:14.39.

Girls 8U 25 butterfly — 1. Dawsyn Nisbet, HDST, 31.40. 3. Elind Edgerly, PST, 34.99. 4. Havah Estes, PST, 34.83. 8. Violet Johnson PST, 1:04.93. 9. Hannah Kerr, PST, 1:19.75. 10. Hadley Mickle, PST, 1:57.13.

Boys 8U 25 butterfly — 1. Andrey Lov, LST, 35.77. 3. Theodore Thomas, PST, 48.53. 4. Brysen Wright, PST, 52.27. 6. Kingston Uppendahl, PST, 1:09.97.

Girls 9-10 50 butterfly — 1. Penelope Shepherd, HDST, 54.18. 3. Adaleigh Wright, PST, 1:17.31. 6. Claire Mickle, PST, 1:41.33. 7. Madison Levesque, PST, 2:01.68.

Boys 9-10 50 butterfly — 1. Thaddaeus Estes, PST, 49.06. 3. Gavin Tomlinson, PST, 1:14.56. 5. Christian Binder, PST, 1:22.54. 6. Bo Kerr, PST, 1:32.85.

Girls 11-12 50 butterfly — 1. Madilyn Bell, PST, 46.46. 2. Versailee Salisbury, PST, 50.55. 5. Ariel Wilber, PST, 53.18. 6. Ellie Grogan, PST, 53.19. 9. Piper Reed, PST, 59.14. 11. Kierra Harpole, PST, 1:06.02. 12. Ensley Edgerly, PST, 1:245.42.

Boys 11-12 50 butterfly — 1. Nate Zendejas, LST, 52.46. 3. Landon Bisset, PST, 59.48. 6. Austin Christen, PST, 1:13.94.

Girls 13-14 100 butterfly — 1. Riley Stubbs, LST, 1:40.98. 2. Paige Wood, PST, 1:43.47. 7. Mia Levesque, PST, 2:06.93.

Boys 13-14 100 butterfly — 1. Titus Simonsen, KBA, 1:30.82. 3. Wyatt King, PST, 1:53.29. 4. Brady Hisle, PST, 1:56.36. 5. Soren Kerr, PST, 1:58.85. 6. Svenn Barnes, PST, 2:09.98. 7. Owen Mickle, PST, 2:15.49.

Girls 15-18 100 butterfly — 1. Jana Morgan, KBA, 1:26.79. 3. Haylee Noland, PST, 1:47.75. 7. Awbrey Owens, PST, 2:33.35.

Boys 15-18 100 butterfly — 1. Adrian Stubbs, LST, 1:20.30. 3. Maison Bell, PST, 1:23.49. 4. Nathan DelaPena, PST, 1:29.07. 5. Birch Barker, PST, 1:30.02. 7. Zachary Levesque, PST, 1:38.30. 8. Cade Grogan, PST, 1:39.50.

Girls 8U 25 backstroke — 1. Havah Estes, PST, 28.72. 2. Elind Edgerly, PST, 29.89. 8. Hannah Kerr, PST, 36.53. 11. Hadley Mickle, PST, 44.25. 12. Leah Estes, PST, 53.52. 15. Violet Johnson, PST, 56.46.

Boys 8U 25 backstroke — 1. Andrey Lov, LST, 30.04. 4. Brysen Wright, PST, 40.17. 7. Kingston Uppendahl, PST, 44.07. 10. Theodore Thomas, PST, 45.62.

Girls 9-10 50 backstroke — 1. Penelope Shepherd, HDST, 1:00.50. 4. Nikayla Thomas, PST, 1:07.51. 7. Adaleigh Wreight, PST, 1:12.00. 12. Madison Levesque, PST, 1:22.14. 13. Claire Mickle, PST, 1:26.12.

Boys 9-10 50 backstroke — 1. Thaddaeus Estes, PST, 46.72. 3. Gavin Tomlinson, PST, 1:00.63. 4. Bo Kerr, PST, 1:03.29. 7. Christian Binder, PST, 1:04.22. 9. Hayden Purdom, PST, 1:06.88. 11. Blake Raymond, PST, 1:18.34. 13. Layton Uppendahl, PST, 1:32.36.

Girls 11-12 50 backstroke — 1. Ariel Wilber, PST, 46.18. 4. Ellie Grogan, PST, 50.35. 5. Madilyn Bell, PST, 52.27. 8. Kierra Harpole, PST, 55.27. 10. Versailee Salisbury, PST, 56.38. 11. Ensley Edgerly, PST, 59.13. 12. Tyla Tucker, PST, 59.75. 13. Piper Reed, PST, 1:01.16.

Boys 11-12 50 backstroke — 1. Nate Zendejas, LST, 51.81. 5. Kelton Davis, PST, 1:02.52. 9. Austin Christen, PST, 1:09.77.

Girls 13-14 100 backstroke — 1. Ashlynn Shullanberger, LST, 1:31.67. 2. Paige Wood, PST, 1:32.88. 4. Mia Levesque, PST, 1:45.76.

Boys 13-14 100 backstroke — 1. Titus Simonsen, KBA, 1:26.89. 3. Wyatt King, PST, 1:40.48. 4. Brady Hisle, PST, 1:40.85. 5. Svenn Barnes, PST, 1:52.51. 6. Soren Kerr, PST, 1:53.53. 7. Owen Mickle, PST, 1:55.22.

Girls 15-18 100 backstroke — 1. Haylee Noland, PST, 1:32.75. 7. Awbrey Owens, PST, 1:55.48. 8. Hannah Crockett, PST, 1:57.30.

Boys 15-18 100 backstroke — 1. Maison Bell, PST, 1:19.40. 2. Birch Barker, PST, 1:24.62. 5. Zachary Levesque, PST, 1:28.38. 7. Nathan DelaPena, PST, 1:30.55. 8. Cade Grogan, PST, 1:38.35.

Girls 8U 100 medley relay — 1. Hadley Mickle, Havah Estes, Elind Edgerly, Hannah Kerr, PST, 2:31.56.

Boys 8U 100 meter medley relay — 1. LST, 2:44.59.

Girls 10U 100 medley relay — 1. LST, 2:06.15. 3. Madison Levesque, Adaleigh Wright, Claire Mickle, Nikayla Thomas, PST, 2:18.13.

Boys 10U 100 medley relay — 1. Christian Binder, Thaddaeus Estes, Bo Kerr, Gavin Tomlinson, PST, 1:56.82.

Girls 12U 200 medley relay — 1. Ariel Wilber, Madilyn Bell, Ellie Grogan, Ensley Edgerly, PST, 3:14.89. 3. Tyla Tucker, Kierra Harpole, Piper Reed, Versailee Salisbury, PST, 3:42.75.

Boys 12U 200 medley relay — 1. LST, 4:04.69.

Boys 14U 200 medley relay — 1. KBA, 2:52.79. 2. Soren Kerr, Wyatt King, Brady Hisle, Owen Mickle, PST, 3:08.39. 3. Landon Bisset, Kelton Davis, Svenn Barnes, Austin Christen, PST, 3:54.73.

Girls 18U 200 medley relay — 1. LST, 2:40.27. 2. Haylee Noland, Mia Levesque, Paige Wood, Awbrey Owens, PST, 2:49.98.

Boys 18U 200 medley relay — 1. Maison Bell, Zachary Levesque, Nathan DelaPena, Birch Barker, PST, 2:20.48.

Mixed 18U 200 medley relay — 1. HDST, 3:49.49. 2. Kingston Uppendahl, Hannah Crockett, Cade Grogan, Layton Uppendahl, PST, 4:35.67.

Girls 6U 25 meter freestyle — 1. Hannah Kerr, PST, 32.99. 5. Leah Estes, PST, 53.79.

Boys 6U 25 meter freestyle — 1. Dean Bishop, LST, 40.97.

Girls 8U 100 individual medley — 1. Havah Estes, PST, 2:40.58. 2. Elind Edgerly, PST, 2:43.93. 6. Hadley Mickle, PST, 4:20.03.

Boys 8U 100 individual medley — 1. Andrey Lov, LST, 2:32.68.

Girls 9-10 100 individual medley — 1. Penelope Shepherd, HDST, 2:00.50. 3. Nikayla Thomas, PST, 2:35.51. 7. Claire Mickle, PST, 3:05.85. 8. Madison Levesque, PST, 3:10.48.

Boys 9-10 100 individual medley — 1. Thaddaeus Estes, PST, 1:43.48. 3. Christian Binder, PST, 2:24.20. 4. Bo Kerr, PST, 2:25.21. 5. Hayden Purdom, PST, 2:57.97.

Girls 11-12 100 individual medley — 1. Madilyn Bell, PST, 1:37.03. 2. Ariel Wilber, PST, 1:42.95. 4. Ellie Grogan, PST, 1:44.97. 6. Versailee Salisbury, PST, 1:54.81. 7. Kierra Harpole, PST, 2:05.40. 8. Ensley Edgerly, PST, 2:20.06. 9. Tyla Tucker, PST, 2:26.06.

Boys 11-12 100 individual medley — 1. AJ Dolbear, LST, 1:51.73. 2. Kelton Davis, PST, 2:12.39. 5. Landon Bisset, PST, 2:19.73. 6. Austin Christen, PST, 2:20.60.

Girls 13-14 200 individual medley — 1. Paige Wood, PST, 3:17.90. 7. Mia Levesque, PST, 3:46.18.

Boys 13-14 200 individual medley — 1. Tommy Gallagher, LST, 3:17.26. 2. Wyatt King, PST, 3:30.02. 3. Brady Hisle, PST, 3:32.48. 4. Soren Kerr, PST, 3:43.80. 5. Owen Mickle, PST, 3:59.67. 6. Svenn Barnes, PST, 4:02.19.

Girls 15-18 200 individual medley — 1. Hannah Stephens, LST, 3:17.32. 2. Haylee Noland, PST, 3:18.53. 7. Awbrey Owens, PST, 4:27.54.

Boys 15-18 200 individual medley — 1. Maison Bell, PST, 2:52.70. 3. Zachary Levesque, PST, 3:00.58. 4. Birch Barker, PST, 3:05.25. 6. Nathan DelaPena, PST, 3:09.60. 7. Cade Grogan, PST, 3:21.49.

Girls 8U 25 breaststroke — 1. Cari Murphy, HDST, 35.78. 2. Havah Estes, PST, 36.13. 5. Elind Edgerly, PST, 37.94. 8. Hannah Kerr, PST, 51.18. 10. Violet Johnson, PST, 56.37. 11. Hadley Mickle, PST, 1:02.41. 14. Leah Estes, PST, 1:17.15.

Boys 8U 25 breaststroke — 1. Andrey Lov, LST, 34.52. 7. Theodore Thomas, PST, 1:01.53. 8. Brysen Wright, PST, 1:03.46. 9. Kingston Uppendahl, PST, 1:08.05.

Girls 9-10 50 breaststroke — 1. Gallie Zendejas, LST, 1:08.64. 3. Adaleigh Wright, PST, 1:08.88. 5. Claire Mickle, PST, 1:19.13. 6. Nikayla Thomas, PST, 1:19.88. 9. Madison Levesque, PST, 1:37.36.

Boys 9-10 50 breaststroke — 1. Thaddaeus Estes, PST, 56.35. 2. Gavin Tomlinson, PST, 1:00.08. 4. Christian Binder, PST, 1:13.51. 7. Bo Kerr, PST, 1:31.73.

Girls 11-12 50 breaststroke — 1. Megan Weil, HDST, 45.65. 2. Madilyn Bell, PST, 48.03. 4. Ariel Wilber, PST, 51.58. 7. Ellie Grogan, PST, 55.97. 9. Kierra Harpole, PST, 1:00.02. 10. Tyla Tucker, PST, 1:06.28. 11. Piper Reed, PST, 1:20.73.

Boys 11-12 50 breaststroke — 1. AJ Dolbear, LST, 51.58. 2. Kelton Davis, PST, 1:05.61. 3. Landon Bisset, PST, 1:10.93. 4. Austin Christen, PST, 1:13.64.

Girls 13-14 100 breaststroke — 1. Riley Stubbs, LST, 1:36.30. 2. Paige Wood, PST, 1:37.02. 5. Mia Levesque, PST, 1:51.15.

Boys 13-14 100 breaststroke — 1. Tommy Gallagher, LST, 1:44.51. 2. Brady isle, PST, 1:51.48. 3. Wyatt King, PST, 1:51.53. 4. Soren Kerr, PST, 1:53.06. 5. Owen Mickle, PST, 2:09.79. 6. Svenn Barnes, PST, 2:14.49.

Girls 15-18 100 breaststroke — 1. Haylee Noland, PST, 1:41.93. 7. Awbrey Owens, PST, 2:17.32.

Boys 15-18 100 breaststroke — 1. Zachary Levesque, PST, 1:27.08. 2. Maison Bell, PST, 1:28.15. 3. Nathan DelaPena, PST, 1:32.53. 4. Birch Barker, PST, 1:37.87. 6. Cade Grogan, PST, 1:43.71.

Girls 8U 25 freestyle — 1. Havah Estes, PST, 24.56. 2. Elind Edgerly, PST, 24.64. 8. Hannah Kerr, PST, 35.59. 12. Hadley Mickle, PST, 44.62. 13. Violet Johnson, PST, 45.36. 15. Leah Estes, PST, 52.53.

Boys 8U 25 freestyle — 1. Andrey Lov, LST, 26.88. 5. Theodore Thomas, PST, 34.28. 8. Brysen Wright, PST, 37.75. 10. Kingston Uppendahl, PST, 39.38.

Girls 9-10 50 freestyle — 1. Penelope Shepherd, HDST, 47.52. 5. Nikayla Thomas, PST, 58.32. 8. Adaleigh Wright, PST, 1:05.60. 12. Claire Mickle, PST, 1:15.22. 16. Madison Levesque, PST, 1:20.60.

Boys 9-10 50 freestyle — 1. Thaddaeus Estes, PST, 38.61. 2. Gavin Tomlinson, PST, 44.10. 4. Christian Binder, PST, 49.19. 5. Bo Kerr, PST, 55.77. 10. Layton Uppendahl, PST, 1:00.64. 11. Hayden Purdom, PST, 1:00.74. 15. Blake Raymond, PST, 1:19.62.

Girls 11-12 50 freestyle — 1. Megan Weil, HDST, 37.01. 3. Ariel Wilber, PST, 37.92. 4. Madilyn Bell, PST, 41.01. 5. Ellie Grogan, PST, 41.24. 6. Versailee Salisbury, PST, 41.42. 10. Ensley Edgerly, PST, 45.83. 11. Piper Reed, PST, 47.83. 12. Kierra Harpole, PST, 48.03. 13. Tyla Tucker, PST, 51.82.

Boys 11-12 50 freestyle — 1. Nate Zendejas, LST, 39.71. 5. Landon Bisset, PST, 48.05. 6. Kelton Davis, PST, 49.12. 7. Austin Christen, PST, 53.69.

Girls 13-14 50 freestyle — 1. Riley Stubbs, LST, 34.10. 3. Paige Wood, PST, 34.70. 8. Mia Levesque, PST, 42.62.

Boys 13-14 50 freestyle — 1. Brady Hisle, PST, 33.17. 3. Wyatt King, PST, 35.48. 5. Soren Kerr, PST, 38.94. 6. Svenn Barnes, PST, 39.36. 7. Owen Mickle, PST, 40.78.

Girls 15-18 50 freestyle — 1. Hannah Stephens, LST, 34.13. 2. Haylee Noland, PST, 35.63. 5. Awbrey Owens, PST, 41.04. 7. Hannah Crockett, PST, 43.62.

Boys 15-18 50 freestyle — 1. Adrian Stubbs, LST, 29.04. 2. Zachary Levesque, PST, 29.52. 3. Nathan DelaPena, PST, 29.82. 5. Birch Barker, PST, 31.80. 6. Maison Bell, PST, 31.83. 9. Cade Grogan, PST, 33.78.

Girls 8U 100 freestyle relay — 1. Havah Estes, Hadley Mickle, Violet Johnson, Elind Edgerly, PST, 2:20.50.

Boys 8U 100 freestyle relay — 1. LST, 2:29.72.

Girls 10U 100 freestyle relay — 1. HDST, 1:48.58. 2. Adaleigh Wright, Madison Levesque, Claire Mickle, Nikayla Thomas, PST, 1:57.07.

Boys 10U 100 freestyle relay — 1. Bo Kerr, Gavin Tomlinson, Christian Binder, Thaddaeus Estes, PST, 1:27.53. 3. Blake Raymond, Kingston Uppendahl, Layton Uppendahl, Brysen Wright, PST, 2:18.31.

Girls 12U 200 freestyle relay — 1. Ariel Wilber, Ensley Edgerly, Ellie Grogan, Madilyn Bell, PST, 2:42.81.

Boys 12U 200 freestyle relay — 1. LST, 3:19.16. 2. Kelton Davis, Hayden Purdom, Landon Bisset, Austin Christen, PST, 3:22.75.

Girls 14U 200 freestyle relay — 1. Mia Levesque, Kierra Harpole, Piper Reed, Paige Wood, PST, 2:46.00.

Boys 14U 200 freestyle relay — 1. Wyatt King, Soren Kerr, Owen Mickle, Brady Hisle, PST, 2:31.28.

Girls 18U 300 relay — 1. LST, 2:24.75. 2. Hannah Crockett, Versailee Salisbury, Awbrey Owens, Haylee Noland, PST, 2:38.71.

Boys 18U 200 freestyle relay — 1. Zachary Levesque, Birch Barker, Maison Bell, Nathan DelaPena, PST, 2:00.36.

Mixed 18U 200 freestyle relay — 1. KBA, 2:34.16. 3. Cade Grogan, Svenn Barnes, Theodore Thomas, Tyla Tucker, PST, 3:29.29.


You count on us to stay informed and we depend on you to fund our efforts. Quality local journalism takes time and money. Please support us to protect the future of community journalism.


Have a thought or opinion on the news of the day? Get on your soapbox and share your opinions with the world. Send us a Letter to the Editor!

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework