Support Local Journalism!        

Link to Owner Dr. Robert B. Pamplin Jr.

FONT & AUDIO

MORE STORIES


Don't miss out on any of the high school sports action taking place around Clackamas County this week!

PMG PHOTO: ANDY DIECKHOFF - La Salle Prep's Seamus Gwyn (9) moves the ball upfield as West Linn's Gabe Valdes gives chase during the Falcons' 1-0 win over the Lions at home on Thursday, Sept. 15, in Milwaukie.

MONDAY, SEPT. 12

Volleyball

Lake Oswego 3, Tualatin 0 (25-16, 25-16, 25-16)

West Linn 3, Lakeridge 1 (25-16, 25-20, 24-26, 25-15)

Oregon City 3, St. Mary's 0 (25-18, 27-25, 25-7)

Boys soccer

Lake Oswego 4, Sherwood 3

Nelson 1, Sprague 1

Girls Soccer

Jesuit 2, Lake Oswego 0

North Eugene 2, Nelson 0

TUESDAY, SEPT. 13

Volleyball

Nelson 3, Reynolds 0 (25-12, 25-7, 25-8)

Wilsonville 3, Hood River Valley 0 (25-7, 25-17, 25-12)

Putnam 3, Centennial 0 (25-22, 25-19, 25-14)

North Clackamas Christian 3, Columbia Christian 0 (25-2, 25-8, 25-6)

Central Catholic 3, Clackamas 0 (25-17, 25-17, 25-11)

Canby 3, Milwaukie 0 (25-13, 25-20, 25-17)

Sweet Home 3, Gladstone 0 (25-18, 25-11, 25-15)

Damascus Christian 3, North Clackamas Christian 1 (16-25, 25-15, 25-19, 25-20)

Boys soccer

Lakeridge 3, Crescent Valley 1

West Linn 2, Wilsonville 1

Milwaukie 1, Benson 1

Liberty 5, Oregon City 1

Century 2, Putnam 0

Stayton 3, Gladstone 0

Girls soccer

Oregon City 4, Liberty 0 — Read Jim Beseda's story on the Pioneers' big win here.

Lakeridge 2, David Douglas 0

West Linn 1, Century 0

Wilsonville 4, Woodburn 0

Gladstone 8, Stayton 0

Cleveland 2, Putnam 0

WEDNESDAY, SEPT. 14

Volleyball

West Linn 3, Lake Oswego 2 (25-15, 15-25, 25-15, 21-25, 15-12) — Read our story on West Linn volleyball here.

Oregon City 3, Tigard 0 (25-17, 25-23, 25-18)

Lakeridge 3, Tualatin 1 (25-17, 25-16, 23-25, 25-13)

Boys soccer

West Salem 3, Oregon City 1

Clackamas 3, Thurston 0

Girls soccer

Lake Oswego 1, Beaverton 0

Lakeridge 1, Mountainside 0

Nelson 2, Canby 0

Cross country

HOKA One Postal Nationals 2-Mile Run — Boys varsity team scoring: 1. Central Catholic, 19; 2. Nelson, 74; 5. Clackamas, 119; Top local finishers: 5. Kai Miles, Nelson (10:41.8); 13. Kyle Chen (11:20.7); Girls varsity team scoring: 1. Sandy, 51; 2. Clackamas, 54; 5. Nelson, 114; Top local finishers: 1. Madeline Pizzuti, Nelson (12:36.2); 5. Olivia Doane, Clackamas (13:36.3).

THURSDAY, SEPT. 15

Football

West Linn 31, Jesuit 20 — Read Wade Evanson's story from the game.

Volleyball

Clackamas 3, Reynolds 0 (25-19, 25-17, 25-22)

Nelson 3, Central Catholic 1 (25-21, 25-19, 26-28, 25-17)

Wilsonville 3, La Salle Prep 1 (19-25, 25-20, 25-16, 25-22) — Read our story on Wilsonville's win over La Salle Prep.

Putnam 3, Parkrose 0 (25-13, 25-20, 25-17)

Hood River Valley 3, Milwaukie 0 (25-14, 26-24, 25-20)

Molalla 3, Gladstone 0 (25-20, 25-17, 25-10)

Boys soccer

Lake Oswego 6, Southridge 1

Lakeridge 8, Mountainside 0

La Salle Prep 1, West Linn 0

Wilsonville 4, Silverton 0

Milwaukie 3, Junction City 2

Tualatin 1, Putnam 0

North Marion 2, Gladstone 1

Girls soccer

Clackamas 6, Parkrose 1

West Linn 2, Wilsonville 1

Oregon City 3, La Salle Prep 3

Milwaukie 5, Junction City 1

Forest Grove 3, Putnam 0

Gladstone 1, North Marion 0

FRIDAY, SEPT. 16

Football

Clackamas 45, David Douglas 0

Nelson 41, Reynolds 6

Oregon City 47, Century 21

Putnam 37, La Salle Prep 13

Milwaukie 20, Molalla 14

Gladstone 15, Astoria 12

Sherwood 47, Lakeridge 35

Mountainside 24, Lake Oswego 7

Tualatin 44, Wilsonville 7

Cross country

Meriwether Classic, boys — Local team scores (boys): 4. Lakeridge (209 points); 6. West Linn (239); 14. La Salle Prep (405); 16. Lake Oswego (424); 27. Milwaukie (668). Top local finishers (boys): 2. Logan Law, Milwaukie, 14:54.4; 10. Luke Loomis, Lakeridge, 15:44.0; 13. Leo Cook, Lake Oswego, 16:06.2; 26. Sam Sanford, West Linn, 16:33.5; 49. Sean Snow, La Salle Prep, 17:09.4; 50. Justus Jackson, St. Stephen's Academy. Local team scores (girls): 2. Lakeridge (122); 3. Lake Oswego (144); 5. West Linn (181); 15. La Salle Prep (422). Top local finishers (girls): 2. Ana Peters, Lake Oswego, 18:08.3; 8. Breckyn Kornachuk, Lakeridge, 18:31.3; 18. Kaia Schmidt, West Linn, 19:15.0; 27. Maya Crimin, La Salle Prep, 19:51.2.

SATURDAY, SEPT. 17

Volleyball

Lakeridge 2, Grant 1 (17-25, 25-16, 15-12)

Nelson 2, Lakeridge 0 (25-12, 25-22)

Westview 2, Nelson 0 (25-23, 25-18)

Boys soccer

Columbia Christian 7, North Clackamas Christian 2

Cross country

Fort Steilacoom XC Invitational — Top local finisher (boys): 3. Carter Cutting, Wilsonville, 15:34.5. Top local finisher (girls): 10. Ella Milanovich, Wilsonville, 20:59.4.

Northwest Classic XC — Local team scores (boys): 18. Clackamas (499 points). Top local finisher (boys): 68. Kyle Chen, Clackamas, 17:31.4. Local team scores (girls): 19. Clackamas (491). Top local finisher (girls): 66. Olivia Doane, Clackamas, 21:05.6.

Oregon City XC Invitational — Local team scores (boys): 7. Oregon City (198 points); 9. Nelson (270). Top local finishers (boys): 18. Joe Yang, Nelson, 17:17.5; 33. Drake Johnson, Gladstone, 17:58.1; 35. Adam White, Oregon City, 18:04.2; 71. Dominic Keller, Putnam, 19:11.2. Local team scores (girls): 3. Oregon City (80); 6. Nelson (171). Top local finishers (girls): 1. Noemi Lundgren, Putnam, 18;45.4; 7. Lydia Dale, Oregon City, 20:15.3; 12. Madeline Pizzuti, Nelson, 20:41.8; 40. Abigail Sanderson, Gladstone, 22:17.1.


You count on us to stay informed and we depend on you to fund our efforts. Quality local journalism takes time and money. Please support us to protect the future of community journalism.


Have a thought or opinion on the news of the day? Get on your soapbox and share your opinions with the world. Send us a Letter to the Editor!

Go to top