Link to Owner Dr. Robert B. Pamplin Jr.

FONT & AUDIO

MORE STORIES


Follow the schedule and final scores of the OSAA high school football playoffs.

PMG PHOTO: MILES VANCE - Central Catholic High football's Riley Williams, left, makes a touchdown catch over Clackamas' Keontae Johnson-Gibson on Oct. 29, 2021, at Hillsboro Stadium. The playoffs in Oregon high school football continue on for all classifications.

Head to OSAA's website to see the full brackets from each level and keep an eye here for all the latest scores from across the state.

All dates and times are 7 p.m. Nov. 12 unless otherwise noted.

CLASS 6A

Second round

Lake Oswego 35, McNary 14; LO 10-1, McNary 7-4

Jesuit 19, Clackamas 7; Jesuit 10-1, Clackamas 10-2

Sherwood 35, West Salem 27; Sherwood 7-4, West Salem 9-2

Central Catholic 48, Mountainside 17; CC 12-0, Mountainside, 6-5

Tualatin 58, Westview 25; Tualatin 10-1, Westview 9-2

Summit 37, Roseburg 19; Summit 9-2, Roseburg 9-2

Lakeridge 40, Sheldon 7; Lakeridge 8-3, Sheldon 9-2

West Linn 55, South Salem 19; West Linn 10-1, South Salem 6-5

Quarterfinals, Nov. 19

Jesuit at Lake Oswego

Sherwood at Central Catholic

Summit at Tualatin

Lakeridge at West Linn

First round scores

Lake Oswego 49, Newberg 40

McNary 37, North Medford 7

Jesuit 62, Liberty 6

Clackamas 31, Sunset 18

West Salem 42, Jefferson 0

Sherwood 51, Sandy 32

Mountainside 13, Sprague 7

Central Catholic 49, Oregon City 0

Tualatin 48, Mountain View 17

Westview 57, Barlow 34

Roseburg 42, Tigard 17

Summit 21, South Medford 0

Sheldon 59, Roosevelt 24

Lakeridge 28, Grant 14

South Salem 40, David Douglas 27

West Linn 35, Bend 13

CLASS 5A

Quarterfinals

Wilsonville 42, Hood River Valley 14

Thurston 20, Canby 0

West Albany 28, Dallas 9

Silverton 22, North Salem 0

Semifinals, Nov. 19

Thurston at Wilsonville

West Albany at Silverton

First round scores

No. 1 Wilsonville 42, No. 16 Churchill 14

No. 8 Hood River Valley 19, No. 9 South Albany 7

No. 5 Thurston 31, No. 12 Ridgeview 2

No. 4 Canby 37, No. 13 Lebanon 7

No. 3 West Albany 35, No. 14 Scappoose 0

No. 11 Dallas 7, No. 6 Pendleton 6

No. 7 North Salem 27, No. 10 Crater 11

No. 2 Silverton 42, No. 15 McKay 7

CLASS 4A

Quarterfinals

Marshfield 42, Henley 7

No. 5 Mazama at No. 4 Banks, 1 p.m., Nov. 13, Beaverton High School

Estacada 44, La Grande 22

Marist Catholic 62, Cascade 35

Semifinals, Nov. 20

Mazama/Banks at Marshfield

Marist Catholic at Estacada

First round scores

No. 1 Marshfield 43, No. 16 Madras 0

No. 9 Henley 35, No. 8 Tillamook 14

No. 5 Mazama 42, No. 12 North Eugene 0

No. 4 Banks 29, No. 13 Hidden Valley 0

No. 3 Estacada 37, No. 14 Stayton 0

No. 6 La Grande 34, No. 11 Gladstone 12

No. 7 Marist Catholic 42, No. 10 Baker 7

No. 2 Cascade 67, No. 15 Astoria 24

CLASS 3A

Quarterfinals

Siuslaw 28, Cascade Christian 23

No. 5 La Pine at No. 4 Warrenton, 1 p.m., Nov. 13, CMH Field Astoria

South Umpqua 28, Santiam Christian 0

No. 7 Vale at No. 2 Rainer, 1 p.m. Nov. 13, Kelso (Wash.) HS

Semifinals, Nov. 20

La Pine/Warrenton at Siuslaw

South Umpqua vs. Vale/Rainier

First round scores

No. 1 Siuslaw 45, No. 16 Blanchet Catholic 6

No. 8 Cascade Christian 40, No. 9 Junction City 30

No. 5 La Pine 36, No. 12 Amity 6

No. 4 Warrenton 12, No. 13 Philomath 0

No. 3 South Umpqua 35, No. 14 Yamhill-Carlton 6

No. 11 Santiam Christian 7, No. 6 Dayton 6

No. 7 Vale 43, No. 10 Sutherlin 8

No. 2 Rainier 34, No. 15 Nyssa/Harper Charter 6

CLASS 2A

Quarterfinals

No. 9 Weston-McEwen at No. 1 Heppner, 1 p.m., Nov. 13

Coquille 48, Jefferson 8

Lakeview 27, Bandon 26

No. 7 Gaston at No. 2 Kennedy, 1 p.m., Nov. 13, Silverton High School

Semifinals, Nov. 20

Weston-McEwen/Heppner vs. Coquille

Lakeview vs. Gaston/Kennedy

First round scores

No. 1 Heppner 43, No. 16 Regis 8

No. 9 Weston-McEwen 20, No. 8 Toledo 14

No. 12 Jefferson 12, No. 5 Knappa 6

No. 4 Coquille 44, No. 13 Monroe 0

No. 3 Lakeview 59, No. 14 Grant Union 6

No. 6 Bandon 16, No. 11 Oakland 12

No. 7 Gaston 28, No. 10 Santiam 12

No. 2 Kennedy 38, No. 15 Nestucca 0

CLASS 1A

Quarterfinals

No. 8 Dufur at No. 1 Adrian, noon, Nov. 13

Lost River 63, Waldport 34

St. Paul 44, Crane 6

Powder Valley 36, Myrtle Point 0

Semifinals, Nov. 20

Dufur/Adrian vs. Lost River

St. Paul at Powder Valley

First round scores

No. 1 Adrian 58, No. 16 Imbler 0

No. 8 Dufur 58, No. 9 Gold Beach 40

No. 5 Waldport 72, No. 12 Elgin 30

No. 4 Lost River 38, No. 13 Camas Valley 0

No. 3 St. Paul 44, No. 14 Ione/Arlington 8

No. 6 Crane 46, No. 11 Bonanza 6

No. 7 Myrtle Point 42, No. 10 Enterprise 6

No. 2 Powder Valley 70, No. 15 Perrydale 34


You count on us to stay informed and we depend on you to fund our efforts. Quality local journalism takes time and money. Please support us to protect the future of community journalism.

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework