Support Local Journalism!        

Link to Owner Dr. Robert B. Pamplin Jr.

FONT & AUDIO

MORE STORIES


Washington and Columbia County high school scores and schedules for the week.

PMG PHOTOS: WADE EVANSON - Scores and schedules for Washington and Columbia County teams.

Washington /Columbia County Sports Scores and Schedule (Oct. 31-Nov. 6)

Monday, Oct. 31

Volleyball

No games scheduled.

Girls Soccer

No games scheduled.

Boys Soccer

No games scheduled.

Football

No games scheduled.

Tuesday, Nov. 1

Volleyball

No games scheduled.

Girls Soccer

No games scheduled.

Boys Soccer

Lakeridge 5, Glencoe 3

Westview 2, Grant 1

Aloha 5, Willamette 2

Lincoln 2, Sherwood 1

South Eugene 4, Mountainside 0

Gresham 3, McNary 0

Central Catholic 1, Grants Pass

Jesuit 2, Ida B. Wells 1

Estacada 2, Scappoose 1

Riverdale 1, Valley Catholic 0

Football

No games scheduled.

Wednesday, Nov. 2

Volleyball

No games scheduled.

Girls Soccer

Lake Oswego 2, Forest Grove 1

Sunset 4, St. Mary's Acad. 0

Sheldon 1, Beaverton 0

Tualatin 2, Tigard 1

Jesuit 1, Oregon City 0

Summit 6, Hillsboro 0

Scappoose 5, North Bend 0

Valley Catholic 8, Banks 0

Boys Soccer

No games scheduled.

Football

No games scheduled.

Thursday, Nov. 3

Volleyball

No games scheduled.

Girls Soccer

No games scheduled.

Boys Soccer

Football

No games scheduled.

Friday, Nov. 4

Volleyball

6A State Tournament at Forest Grove High School

Quarterfinals

Jesuit 3, Sprague 2 (23-25, 19-25, 25-14, 25-23, 15-12)

Nelson 3, Oregon City 1 (25-19, 27-25, 21-25, 25-23)

Sheldon 3, South Medford 1 (25-19, 22-25, 25-19, 25-20)

Westview 3, Roseburg 1 (28-26, 15-25, 25-21, 25-23)

Semi-finals

Jesuit vs. Nelson, 6:30 p.m.

Westview vs. Sheldon, 6:30 p.m.

3A State Tournament at Springfield High School

Quarterfinals

Sisters 3, St. Mary's (Medford) 0 (25-13, 25-17, 25-19)

Valley Catholic 3, Horizon Christian (Tualatin) 1 (25-18, 25-18, 25-27, 25-19)

Burns vs. Santiam Christian, 3:15 p.m.

Siuslaw vs Creswell, 3:15 p.m.

Semifinals

TBD, 8:30 p.m.

2A State Tournament at Ridgeview High School

Quarterfinals

Salem Academy 3, Willamina 0 (25-22, 25-20, 25-17)

Culver 3, Oakland 0 (26-24, 25-18, 25-21)

Gaston 3, Stanfield 2 (25-19, 12-25, 25-22, 20-25, 15-13)

Monroe 3, Oakridge 0 (25-14, 25-17, 25-23)

Semifinals

Culver vs. Salem Academy, 8:30 p.m.

Gaston vs. Monroe, 8:30 p.m.

Girls Soccer

No games scheduled.

Boys Soccer

No games scheduled.

Football

6A

First Round

West Linn 59, Grant 0

Sherwood 48, South Salem 6

Central Catholic 63, South Medford 6

Jesuit 42, Tigard 6

Tualatin 36, Grants Pass 6

Mountainside 31, Nelson 0

Lake Oswego 28, North Medford 13

Sheldon 57, Barlow 7

Columbia Cup

First Round

Liberty 35, Reynolds 0

Clackamas 41, Roosevelt 6

North Salem 34, Newberg 14

Jefferson 18, McMinnville 9

Oregon City 36, Ida B. Wells 16

Lakeridge 40, Sandy 0

Sprague 30, Sunset 14

Westview 37, Century 0

5A

First Round

Summit 42, Hood River Valley 6

Central 10, Eagle Point 6

Dallas 29, Putnam 20

Thurston 13, West Albany 12

Bend 41, Hillsboro 0

South Albany 35, Mountain View 7

Silverton 42, Springfield 18

Wilsonville 51, North Eugene 7

4A

First Round

Seaside vs. Mazama (unreported)

Scappoose 26, Marshfield 6

Estacada 44, Junction City 8

Henley 47, Crook County 23

Gladstone 21, Marist Catholic 20

Tillamook 12, Woodburn 8

Pendleton/Nixyaawii 41, Stayton 20

La Grande 48, Cascade 12

3A

First Round

Kennedy 43, Lakeview 0

Siuslaw vs. Vale (unreported)

Santiam Christian 28, St. Mary's (Medford) 0

Banks 47, Sisters 8

South Umpqua 34, Yamhill-Carlton 21

Dayton 45, Coquille 0

Warrenton vs. La Pine (unreported)

Cascade Christian 52, Ontario 20

Saturday, Nov. 5

Volleyball

6A State Final

Jesuit vs. Sheldon at Forest Grove High School, 6 p.m.

Third Place Match

Westview vs. Nelson at Forest Grove High School, 12 p.m.

3A State Final

Burns vs. Valley Catholic at Springfield High School, 8:30 p.m.

2A State Final

Monroe vs. Salem Academy at Ridgeview High School, 8:30 p.m.

Third Place Match

Gaston vs Monroe at Ridgeview High School, 2:15 p.m.

Girls Soccer

State Playoffs Quarterfinals

6A

Cleveland at Jesuit, 4 p.m.

Tualatin at Sheldon, 12:30 p.m.

Lake Oswego at Sunset, 5 p.m.

Lincoln at West Linn, 7 p.m.

5A

Wilsonville vs. Thurston at Hamlin Middle School, 1 p.m.

La Salle at Summit, 2 p.m.

North Eugene at Ashland, 1 p.m.

Crescent Valley at Caldera, 1 p.m.

4A

Philomath at Marist Catholic, 5 p.m.

Scappoose at North Marion, TBD

Newport at Gladstone, 2 p.m.

La Grande at Hidden Valley, 3 p.m.

3A/2A/1A

Sutherlin at North Valley, 2 p.m.

Riverdale at Valley Catholic, 2:30 p.m.

Sisters vs. Amity at Dutch Bros Soccer Complex, 2 p.m.

Corbett at Catlin Gabel, 12 p.m.

Boys Soccer

State Playoffs Quarterfinals

6A

Westview at Lakeridge, 6 p.m.

Aloha at Lincoln, 6 p.m.

Central Catholic at Jesuit, 1 p.m.

Gresham at South Eugene, 1 p.m.

Football

No games scheduled.


You count on us to stay informed and we depend on you to fund our efforts. Quality local journalism takes time and money. Please support us to protect the future of community journalism.


Have a thought or opinion on the news of the day? Get on your soapbox and share your opinions with the world. Send us a Letter to the Editor!

Go to top