Link to Owner Dr. Robert B. Pamplin Jr.

FONT & AUDIO

MORE STORIES


Girls win 13 of 16 events to thrash North Marion; boys squad comes up just short

LON AUSTIN  - Olivia Symons, shown at an earlier meet, won the 100, 200 and long jump to help the Buffs dominate North Marion. After winning their first three meets of the year, the Madras White Buffalo track and field team split a dual meet with North Marion last Wednesday.

The host White Buffalo girls team rolled past the Huskies 90-41. However, North Marion edged the Madras boys 77.5-75.5.

The White Buffalo girls team won 13 of the 16 events as they dominated the meet. Meanwhile, the Madras boys won seven events.

Olivia Symons took first in both the 100 and 200 with times of 13.88 and 30.10, respectively. Talise Wapsheli was also a double winner, taking first in both the 800, 3:06.62, and 1,500, 6:14.51.

Isabelle Ludi won the 400 for the White Buffalos with a time of 1:10.14, while Elle Givens won the 100 hurdles in a time of 19.54. Feather Miller took first in the 300 hurdles, while the Madras team of Givens, Miller, Ludi and Symons won the 4x100 with a time of 55.79.

Madras also won the girls 4x400 relay as Alice Belgarde, Yienesis Cruz, Bailey Trinity and Wapsheli finished with a time of 5:26.48 as Madras swept the running events.

Madras also swept the throwing events as Matty Buck won both the shot put and discus with throws of 26-08 and 83-11, respectively, while Illiana Hance won the javelin with a throw of 83-11.75. Hance also took first in the high jump with a leap of 5-02 for the final Madras win of the meet.

Other White Buffalo placers included Givens, third in the 100, Ludi, second in the 200, and Arela Arreola Calderon, third in the 200, Jasmine Perez Rueter, third in the 400, Cruz, second in the 800, Miller, second in the 100 hurdles, Bailey Trinity, third in the 100 hurdles and second in the 300 hurdles, Hance, second in the shot put, Buck, second in the javelin, Ayellya Scott, third in the javelin, Zoey Ledvina, third in the pole vault, and Symons, third in the long jump.

In the boys meet, Dylan Heath took first in the 200 with a time of 34.13. Ethan Nava won the 400 in 55.19, while Johan Poland won both the 110 hurdles, 18.24, and 300 hurdles, 47.63.

The White Buffalos also won the 4x100 relay team as Derrek Main, Heath, Mason Leach and Wade Simmelink won by a tenth of a second with a time of 47.00. The Madras 4x400 relay team of Leach, Nava, Ethan Tapia and Poland also won with a time of 3:47.39. Leach was the final Madras winner, taking first in the long jump with a leap of 19-07.25.

Other Madras placers in the running events included Heath, second in the 100, Leach, second in the 200, Simmelink, third in the 200, Tapia, second in the 400, Nava, second in the 800, Isaiah Wapsheli, third in the 800, Grayson Symons, second in the 1,500, Adrian Marin Covarrubias, third in the 3,000, and Tommy Alvarez, third in the 110 hurdles.

In the throws, Clay Isham was second in the shot put, while Hayden Heath was third in the event, Brady David took second in the discus, with Joshua Gonzalez finishing third, while Isham was second again in the javelin, and David finished third in the event.

In the jumping events, Danny Easterling finished second in the high jump, Isaiah Cochran was third in the event. William Byrd finished second in the pole vault with Sebastian Bisland taking third, and Parker Barton finished second in the long jump with Main finishing third.

The White Buffalos were scheduled to run at Culver this week, but with Culver not currently in school because of COVID regulations, that meet is not going to happen.

Madras vs North Marion

At Madras

Girls team scores – Madras 90, North Marion 41.

Boys team scores – North Marion 77.5, Madras 75.5.

Girls individual results (first three placers plus all Madras finishers)

100 – 1. Olivia Symons, M, 13.88. 2. Dommikka Lyon, NM, 13.96. 3. Elle Givens, M, 14.43. 5. Arela Arreola Calderon, M, 16.24. 6. Dakota Saldana, M, 16.33. 7. Alice Belgarde, M, 16.41. 8. Patricia Speakthunder, M, 16.61. 9. Yienesis Cruz, M, 16.65. 10. Kahmussa Green, M, 16.93.

200 – 1. Olivia Symons, M, 30.10. 2. Isabelle Ludi, M, 30.57. 3. Arela Arreola Calderon, M, 34.02. 4. Jasmine Perez Rueter, M, 35.07.

400 – 1. Isabelle Ludi, M, 1:10.14. 2. Saylor Swanson, NM, 1:10.63. 3. Jasmine Perez Rueter, M, 1:21.65. 4. Alice Belgarde, M, 1:31.98.

800 – 1. Talise Wapsheli, M, 3:06.62. 2. Yienesis Cruz, M, 3:16.87.

1,500 – Talise Wapsheli, M, 6:14.51.

100 hurdles – 1. Elle Givens, M, 19.54. 2. Feather Miller, M, 19.89. 3. Bailey Trinity, M, 20.34. 4. Briann Ellis, M, 20.94. 5. Patricia Speakthunder, M, 22.20.

300 hurdles – 1. Feather Miller, M, 54.85. 2. Bailey Trinity, M, 55.94.

4x100 relay – 1. Elle Givens, Feather Miller, Isabelle Ludi, Olivia Symons, M, 55.79. North Marion, 59.18.

4x400 relay – 1. Alice Belgarde, Yienesis Cruz, Bailey Trinity, Talise Wapsheli, M, 5:26.48.

Shot put – 1. Matty Buck, M, 28-08. 2. Illiana Hance, M, 27-05. 3. Esmerelda Pacheco, NM, 25-02.50. 4. Arellya Scott, M, 24-09. 5. Zoey Ledvina, M, 23-03.50. 6. Maria Marin Covarrubias, M, 18-03.75. 7. Lucia Sevilla, M, 17-08.50. 8. Pricilla Montes Miranda, M, 9-07.75.

Discus – 1. Matty Buck, M, 83-11.25. 2. Danielle Christenson, NM, 80-02. 3. Esmerelda Pacheco, NM, 75-00. 4. Arellya Scott, M, 68-07. 5. Maria Marin Covarrubias, M, 51-06. 6. Lucia Sevilla, M, 32-04.50. 7. Pricilla Montes Miranda, M, 10-10.

Javelin – 1. Illiana Hance, M, 83-11.75. 2. Matty Buck, M, 78-00.50. 3. Arellya Scott, M, 52-07.75. 4. Maria Marin Covarrubias, M, 50-01. 5. Lucia Sevilla, M, 43-06. 7. Pricilla Montes Miranda, M, 30-09.

High jump – 1. Illiana Hance, M, 5-02. 1. Kira Bonser, NM, 3-10.

Pole vault – 1. Danielle Christenson, NM, 7-06. 2. Evelena Leder, NM, 7-00. 3. Zoey Ledvina, M, 6-00. 3. Briann Ellis, M, 6-00.

Long jump – 1. Danielle Christenson, NM, 13-10.75. 2. Jaedyn Bryan, NM, 13-09.75. 3. Olivia Symons, M, 13-09.50. 5. Isabelle Ludi, M, 13-01. 7. Patricia Speakthunder, M, 12-05.75. 8. Briann Ellis, M, 12-03. 10. Kahmussa Green, M, 11-01.50. 11. Elle Givens, M, 10-01. 12. Yeana Valerio Marin, M, 9-05.

Triple jump – 1. Danielle Christenson, NM, 29-05.25. 2. Hailey Welch, NM, 28-08.

Boys individual results (first three places plus all Madras finishers)

100 – 1. Kaden Anderson, NM, 11.59. 2. Dylan Heath, M, 11.79. 3. Bryce Anderson, NM, 11.86. 4. Wade Simmelink, M, 11.99. 5. Michael Picard, M, 12.32. 9. Hayden Heath, M, 13.16. 10. Eder Marin Covarrubias, M, 13.71. 13. Hector Diaz, M, 14.23. 14. Samuel LeClaire, M, 14.40.

200 – 1. Dylan Heath, M, 24.13. 2. Mason Leach, M, 24.35. 3. Wade Simmelink, M, 24.51. 4. Michael Picard, M, 25.19. 5. Ethan Tapia, M, 25.35. 6. William Byrd, M, 25.96. 7. Isaiah Cochran, M, 26.05. 8. Tommy Alvarez, M, 26.61. 10. Isaiah Wapsheli, M, 27.43. 10. Jeremy Sanchez, M, 27.43. 13. Hector Diaz, M, 30.08.

400 – 1. Ethan Nava, M, 55.19. 2. Ethan Taia, M, 56.39. 3. Martin Pacheco, NM, 58.17. 4. Isaiah Cochran, M, 59.47. 5. Clay Isham, M, 1:06.83.

800 – 1. Owen Alvord, NM, 2:17.69. 2. Ethan Nava, M, 2:17.97. 3. Isaiah Wapsheli, M, 2:19.66. 5. Grayson Symons, M, 2:26.28. 7. Adrian Marin Covarrubias, M, 2:30.02.

1,500 – 1. Owen Alvord, NM, 5:00.50. 2. Grayson Symons, M, 5:04.82. 3. Thomas Bonser, NM, 5:06.28. 6. Yael Carlon, M, 5:21.44. 7. Hunter Carpen, M, 5:45.11.

3,000 – 1. Thomas Bonser, NM, 11:17.74. 2. Eli Gonzalez, NM, 11:20.85. 3. Adrian Marin Covarrubias, M, 11:40. 4. Yael Carlon, M, 12:26.51.

110 hurdles – 1. Johan Poland, M, 18.24. 2. Caedyn Laninga, NM, 19.36. 3. Tommy Alvarez, M, 21.44.

300 hurdles – 1. Johan Poland, M, 47.63. 2. Kaden Anderson, NM, 49.61. 3. Bryce Anderson, NM, 52.15.

4x100 relay – 1. Derrek Main, Dylan Heath, Mason Leach, Wade Simmelink, M, 47.00. 2. North Marion, 47.10. 3. Eder Marin Covarrubias, Danny Easterling, Sebastian Bisland, Michael Picard, M, 47.20.

4x400 relay – 1. Mason Leach, Ethan Nava, Ethan Tapia, Johan Poland, M, 3:47.39. North Marion, 3:59.62.

Shot put – 1. Tyler Manning, NM, 35-06.25. 2. Clay Isham, M, 31-04. 3. Hayden Heath, M, 30-00. 6. Brady David, M, 29-10.25. 7. Jeremy Sanchez, M, 29-09.75. 9. Joshua Gonzalez, M, 27-05.50.

Discus – 1. Ty Bettinger, NM, 106-07.50. 2. Brady David, M, 90-11. 3. Joshua Gonzalez, M, 72-09.75. 4. Clay Isham, M, 72-06. 5. Hayden Heath, M, 70-10.

Javelin – 1. Tyler Manning, NM, 177-06.50. 2. Clay Isham, M, 120-01.25. 3. Brady David, M, 111-05. 6. Derrek Main, M, 99-03.75. 7. Joshua Gonzalez, M, 92-07. 8. Hunter Carpen, M, 75-03.

High jump – 1. Parker Barton, NM, 5-08. 2. Danny Easterling, M, 5-04. 3. Isaiah Cochran, M, 5-02. 5. Ethan Nava, M, 5-00. 7. Tommy Alvarez, M, 4-06.

Pole vault – 1. Caedyn Laninga, NM, 9-06. 2. William Byrd, M, 8-02. 2. Sebastian Bisland, M, 8-02. 4. Seth Reiten, M, 7-04.

Long jump – 1. Mason Leach, M, 19-07.25. 2. Parker Barton, NM, 18-06.25. 3. Derrek Main, M, 18-04.50. 4. Danny Easterling, M, 18-01. 7. Dylan Heath, M, 17-11.75. 9. Tommy Alvarez, M, 17-01.50. 9. Tommy Alvarez, M, 17-01.50. 11. Sebastian Bisland, M, 16-07.50. 13. Eder Marin Covarrubias, M, 15-01.25. 14. Hayden Heath, M, 14-10.

Triple jump – 1. Tyler Manning, NM, 38-11.50. 2. Parker Barton, NM, 38-02.50. 3. Tony Lewis, NM, 38-00. 4. Danny Easterling, M, 36-03. 6. Sebastian Bisland, M, 32-10.75.


You count on us to stay informed and we depend on you to fund our efforts. Quality local journalism takes time and money. Please support us to protect the future of community journalism.

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework