Link to Owner Dr. Robert B. Pamplin Jr.

FONT & AUDIO

MORE STORIES


Oregon high school football is approaching the end of the 2021 season, here are the latest playoff projections.

PMG PHOTO: JAIME VALDEZ - The Timberwolves narrowly defeated No. 8-ranked Lakeridge last Friday to avoid consecutive defeats. Tualatin remains one of the favorites to win this year's state title., Forest Grove News-Times - Sports Tualatin narrowly defeats Lakeridge, Banks routs Seaside, plus much more in Westside football. Westside football wrap: Wolves return to winning ways, Banks dominatesThe Oregon high school football state playoffs are only a few weeks away, scheduled to begin Nov. 5 across all classifications.

Each class has a different method of filling out automatic bids from leagues and the amount of at-large bids, but we did our best to decipher it all and give a projection of who's in and who's out using current standings and the current OSAA rankings.

Here's a class-by-class breakdown of what the playoff field would look like if the season ended today:

CLASS 6A (seed number in parentheses)

Projected league auto bids

PIL: Grant (19), Roosevelt (27), Jefferson (26)

Metro: Jesuit (11), Westview (14), Mountainside (17)

Pacific: Liberty (22), Sherwood (28), McMinnville (29)

Mt. Hood: Central Catholic (4), Clackamas (9), Sandy (16)

Three Rivers: Lake Oswego (2), Tualatin (1), West Linn (3)

Mountain Valley: West Salem (5), Summit (6), Sprague (15)

Southwest: Roseburg (7), Sheldon (8), South Medford (31)

Projected at-large bids

Lakeridge (10), North Medford (12), South Salem (13), David Douglas (18), McNary (20), Tigard (21), Mountain View (23), Barlow (24), Sunset (25), Centennial (30) and Beaverton (32).

Projected matchups

No. 1 Tualatin vs. No. 32 Beaverton

No. 16 Sandy vs. No. 17 Mountainside

No. 9 Clackamas vs. No. 24 Sunset

No. 8 Sheldon vs. No. 25 Barlow

No. 5 West Salem vs. No. 28 Sherwood

No. 12 North Medford vs. No. 21 McNary

No. 13 South Salem vs. No. 20 Tigard

No. 4 Central Catholic vs. No. 29 McMinnville

No. 3 West Linn vs. No. 30 Centennial

No. 14 Westview vs. No. 19 Grant

No. 11 Jesuit vs. No. 22 Liberty

No. 6 Summit vs. No. 27 Roosevelt

No. 7 Roseburg vs. No. 26 Jefferson

No. 10 Lakeridge vs. No. 23 Mountain View

No. 15 Sprague vs. No. 18 David Douglas

No. 2 Lake Oswego vs. No. 31 South Medford

Switched Barlow and Sunset seeds to avoid Barlow vs Clackamas first round league matchup and switched McNary and Tigard to avoid McNary vs. South Salem first round league matchup.

CLASS 5A (seed number is parentheses)

Projected league auto bids

SD1: Pendleton (7), Ridgeview (13), Hood River Valley (6)

SD2: Wilsonville (1), Canby (5), North Salem (10)

SD3: West Albany (2), Silverton (4), Lebanon (12)

SD4: Thurston (3), Crater (8), Churchill (15)

Projected at-large bids

South Albany (9), Scappoose (11), McKay (14), Dallas (16)

Projected matchups

No. 1 Wilsonville vs. No. 16 Dallas

No. 8 Crater vs. No. 9 South Albany

No. 5 Canby vs. No. 12 Lebanon

No. 4 Silverton vs. No. 13 Ridgeview

No. 3 Thurston vs. No. 14 McKay

No. 6 Hood River Valley vs. No. 11 Scappoose

No. 7 Pendleton vs. No. 10 North Salem

No. 2 West Albany vs. No. 15 Churchill

CLASS 4A (seed number in parentheses)

Projected league auto bids

Cowapa: Banks (6), Tillamook (9), Seaside (14)

Tri-Valley: Estacada (1), Madras (16), Gladstone (12)

Oregon West: Cascade (2), Stayton (15)

Sky Em: Marshfield (4), Marist Catholic (5)

Skyline: Mazama (3), Henley (10), Hidden Valley (13)

Greater Oregon: La Grande (7), Baker (11)

Projected at-large bid

North Eugene (8)

Projected matchups

No. 1 Estacada vs. No. 16 Stayton

No. 8 North Eugene vs. No. 9 Tillamook

No. 5 Marist Catholic vs. No. 12 Gladstone

No. 4 Marshfield vs. No. 13 Hidden Valley

No. 3 Mazama vs. No. 14 Seaside

No. 6 Banks vs. No. 11 Baker

No. 7 La Grande vs. No. 10 Henley

No. 2 Cascade vs. No. 15 Madras

Switched Madras and Stayton seeds to avoid Madras vs. Estacada first-round league matchup.

CLASS 3A (seed number in parentheses)

Projected league auto bids

SD1 East: Rainier (2), Warrenton (4), Blanchet Catholic (15)

SD1 West: Amity (8), Dayton (11), Philomath (10)

SD2 North: Siuslaw (3), Junction City (5), La Pine (6)

SD2 South: South Umpqua (1), Cascade Christian (12), Sutherlin (11)

SD3: Vale (7), Nyssa/Harper Charter (14)

Projected at-large bids

Santiam Christian (13), Burns (16)

Projected matchups

No. 1 South Umpqua vs. No. 16 Blanchet Catholic

No. 8 Amity vs. No. 9 Sutherlin

No. 5 Junction City vs. No. 12 Cascade Christian

No. 4 Warrenton vs. No. 13 Santiam Christian

No. 3 Siuslaw vs. No. 14 Nyssa/Harper Charter

No. 6 La Pine vs. No. 11 Philomath

No. 7 Vale vs. No. 10 Dayton

No. 2 Rainier vs. No 15 Burns

CLASS 2A (seed number in parentheses)

Projected league auto bids

SD1: Gaston (5), Knappa (7), Nestucca (16)

SD2: Kennedy (2), Santiam (13), Regis (15)

SD3: Toledo (6), Oakland (14), Creswell (10)

SD4: Lakeview (3), Bandon (4), Glide (11)

SD5: Heppner (1), Weston-McEwen (8), Grant Union (12)

Projected at-large bid

Monroe (9)

Projected matchups

No. 1 Heppner vs. No. 16 Regis

No. 8 Weston-McEwen vs. No. 9 Monroe

No. 5 Gaston vs. No. 12 Grant Union

No. 4 Bandon vs. No. 13 Santiam

No. 3 Lakeview vs. No. 14 Oakland

No. 6 Toledo vs. No. 11 Glide

No. 7 Knappa vs. No. 10 Creswell

No. 2 Kennedy vs. No. 15 Nestucca

Switched Regis and Nestucca seeds to avoid Regis vs. Kennedy first-round league matchup.

CLASS 1A (seed number in parentheses)

Projected league auto bids

SD1 North: St. Paul (3), Perrydale (9)

SD1 Central: Myrtle Point (7), Camas Valley (10)

SD1 South: Lost River (6), Bonanza (16)

SD2 East: Adrian (1), Powder Valley (2), Crane (5)

SD2 West: Dufur (8), Ione/Arlington (14), Enterprise (12)

Projected at-large bids

Waldport (4), Imbler (11), Gold Beach (13), Elgin (15)

Projected matchups

No. 1 Adrian vs. No. 16 Bonanza

No. 8 Dufur vs. No. 9 Perrydale

No. 5 Crane vs. No. 12 Enterprise

No. 4 Waldport vs. No. 13 Gold Beach

No. 3 St. Paul vs. No. 14 Elgin

No. 6 Lost River vs. No. 11 Camas Valley

No. 7 Myrtle Point vs. No. 10 Imbler

No. 2 Powder Valley vs. No. 15 Ione/Arlington

Switched Camas Valley and Imbler seeds to avoid Camas Valley vs. Myrtle Point first-round league matchup and switched Elgin and Ione/Arlington seeds to avoid Elgin vs. Powder Valley first-round league matchup.


You count on us to stay informed and we depend on you to fund our efforts. Quality local journalism takes time and money. Please support us to protect the future of community journalism.

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework