FONT

MORE STORIES


Henry Mong, Khiarica Rasheed lead list of Sportsmen and Sportswomen; Frank Matthews, Kendra Gardner, Michael Vasbinder win coaching awards

TRIBUNE PHOTO: CHRISTOPHER OERTELL - Henry Mong of Franklin High wins the state championship at 1,500 meters during the Class 6A meet at Hayward Field. Mong, who also won the state 800 title, has been named the Sportsman of the Year in the Portland Interscholastic League.The Portland Interscholastic League recognized its top teams, athletes and coaches from 2016-17 last week at the 19th annual Celebration of Champions.

The event took place at Nike's Tiger Woods Center.

League and state championship teams and individuals also were recognized.

And, the winners of some premier league awards were announced.

Here's a list of the top honors presented:

MATTHEWSE. Paul McCall Award

(PIL boys coach of the year)

Frank Matthews, Wilson soccer

Marsha Richard Award

(PIL girls coach of the year)

Kendra Gardner, Grant basketball

TRIBUNE FILE PHOTO:  - GARDNERRon Pheister Assistant Coach of the Year Award

Michael Vasbinder, Grant football, baseball

Athletic Director of the Year

Mike Shanahan, Cleveland

Athletic Director Service Award

Jacque Sage, Jefferson

Mike Shanahan, Cleveland

Robert Blanchard Distinguished Service Award

Charlotte Richardson, Lincoln track and fieldVASBINDER

  • PIL Sportsman and Sportswoman of the Year

    Boys

    Henry Mong, Franklin

    Girls

    Khiarica Rasheed, Grant

  • Sportswomen and Sportsmen of the Year

    Benson

    Kevin Nguyen, football, basketball, tennis, track and field, eight career letters, 3.11 GPA

    Anna Nguyen, volleyball, tennis, track and field, five letters, 3.98.

    Cleveland

    Harper Lee, football, wrestling, track and field, eight letters, 3.86

    Marcelina Roberti, volleyball, softball, six letters, 3.90

    Franklin

    Henry Mong, cross-country, track and field, six letters, 3.43

    Delaney Hartmann, cross-country, track and field, eight letters, 4.2

     

    Grant

    Andrew Finkelman, tennis, four letters, 4.12

    Khiarica Rasheed, basketball, volleyball, track and field, 12 letters, 3.94

    Jefferson

    Dylan O'Brien, football, basketball, five letters, 4.0

    Kolby Cantue-Cliette, basketball, soccer, three letters, 3.75

    Lincoln

    Brandon Leitgeb, football, baseball, six letters, 4.2

    Sarah Nasson, soccer, track and field, eight letters, 3.9

     

    Madison

    Abdi Hassan, football, wrestling, track and field, seven letters, 3.2

    Riley Powers, soccer, basketball, baseball, nine letters, 3.66

    Mele Kavapaulu, volleyball, track and field, seven letters, 3.88

     

    Roosevelt

    Austin Schulz, soccer, wrestling, nine letters, 3.78

    Breanna Mizee, soccer, basketball, track and field, seven letters, 3.9

     

    Wilson

    Caleb Seely, cross-country, track and field, seven letters, 3.65

    Saioa Lostra, volleyball, basketball, softball, 10 letters, 4.1

  • Coaches of the Year

    Benson

    Earl Clark, boys basketball

    Cleveland

    Jeff Zerba, wrestling 

    Franklin

    Ty Kovatch, boys soccer

    Grant

    Kendra Gardner, girls basketball 

    Jefferson

    Pat Strickland, boys basketball 

    Lincoln

    Jay Wilson, boys tennis 

    Madison

    Don Johnson, football 

    Roosevelt

    Jennifer Lohse, girls soccer 

    Wilson

    Frank Matthews, boys soccer 

    Assistant Coaches of the Year

    Benson

    Geoffrey Balke, track and field

    Cleveland

    John Taylor, football, wrestling 

    Franklin

    James Brauckmiller, softball 

    Grant

    Michael Vasbinder, football, baseball 

    Jefferson

    Dale Baugh, boys basketball 

    Lincoln

    Kara Wendel, swimming 

    Madison

    David Kelly, boys soccer 

    Roosevelt

    Nick Porter, softball 

    Wilson

    Tony Petragila, cross-country, wrestling 

    Middle-school Coaches of the Year (by cluster)

    Franklin

    Kurt Brauckmiller, boys basketball

    Brandon Laborico, wrestling

    Grant

    Shauna Bishop, volleyball

    Lincoln

    Julia Abrams, cross-country

    John Farinola, wrestling

    Madison

    John Hovious, baseball

    Roosevelt

    Tony Morones, girls basketball

    Wilson

    Michele Olson, track and field

    Middle-school Coordinators of the Year

    Tammy West and Danielle Koping, MadisonTRIBUNE PHOTO: JAIME VALDEZ - Khiarica Rasheed of Grant High drives to the basket in a state tournament game against South Medford. Also a standout in volleyball and track and field, she was voted 2016-17 Sportswoman of the Year for the PIL.

    Go to top
    Template by JoomlaShine