FONT

MORE STORIES


Eighth-graders 13th, 29th and 41st in Super Champs 3,000s Oct. 29 in Monmouth

PHOTO COURTESY: DARREN HANKE - Scappoose's boys and girls celebrate their Northwest Middle School District Meet team championships Oct. 24 at Hydrangea Ranch in Tillamook.PHOTO COURTESY: DARREN HANKE - From left, Scappoose coach Nick Jenkins, Kira Mahaffy (981), Gabrielle Hanke (972), Keely Mahaffy (980), Sydney Edson (970), Adi Stoddard (989), Alice Davidson (968) and assistant coach Tracy Baker share smiles after running to third at the PDXC State Middle School Championship Sunday, Oct. 29, at Western Oregon University in Monmouth.PHOTO COURTESY: DARREN HANKE - From left, Elliott Heath (who competed in the 5,000-meter run at the 2012 US Olympic Track and Field Trials in Eugene), Gabrielle Hanke (972), Adi Stoddard (989), Keely Mahaffy (980), Sydney Edson (970), Kira Mahaffy (981) and Colleen Quigley (who competed in the 3,000-meter steeplechase at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil) spend time together at the PDXC State Middle School Championship Sunday, Oct. 29, at Western Oregon University in Monmouth.

Eighth-graders Kira Mahaffy and Rowen and Luke Suchoski ran foremost in Scappoose's respective girls' and boys' 3,000-meter Super Champs races at the PDXC State Middle School Championship Oct. 29 at Western Oregon University in Monmouth.

Mahaffy, who won the Northwest Middle School District Meet in 11 minutes, 45.63 seconds five days earlier at Hydrangea Ranch in Tillamook, led all Warriors in 13th (11:46.86) at state.

"I enjoyed all of the courses we did and all of the coaches we had," said Mahaffy, who hails from Sauvie Island Academy in Portland, went to the USA Track and Field National Junior Olympic Championships last year in Hoover, Ala., with Bowerman Track Club of Beaverton, and looks to do it again with Whisper Running Club of Vancouver, Wash., this time around. "We had a really great team: We all finished together and everyone cheered each other all the way to the end."

Twins Rowen and Luke, who went one-two (10:49.73 and 10:51.38) in the district, came up 29th and 41st (11:02.06) at state.

Scappoose won the girls' and boys' district team titles (26 and 45 points), and went respective third (132) and 11th (257) among Super Champs.

The feats were especially impressive as the upstart Warriors' cross country program, which also competed in the girls' and boys' Champs divisions at state, enjoyed its second year in contention.

"Last year we brought cross country back," Scappoose Middle School coach Nick Jenkins said. "Before then we didn't have it in forever, and we added sixth grade this year."

NORTHWEST MIDDLE SCHOOL DISTRICT MEET

Tuesday, Oct. 24, at Hydrangea Ranch, in Tillamook

Boys' 3,000-meter run

1. Rowen Suchoski, Scappoose, 10:49.73

2. Luke Suchoski, Scappoose, 10:51.38

3. Carter Affolter, Tillamook, 11:02.52

13. Kenneth Cowan, Scappoose, 12:07.98

15. Quentin Malta, Scappoose, 12:11.87 *

16. Mason Earl, Scappoose, 12:29.17

18. Devin Butler, Scappoose, 12:37.17

19. Neil Hoffmann, Scappoose, 12:50.67

22. Jax Ekstrom, Scappoose, 13:08.90

29. Talbot Friesen, Scappoose, 13:32.17

39. Evan Seagondollar, Scappoose, 13:44.68

43. Matthew Myton, Scappoose, 13:52.28 *

45. Paul Parral, Scappoose, 14:02.68 *

62. Scott Fleischauer, Scappoose, 14:58.98 *

64. Jack Date, Scappoose, 15:15.02

68. Nathaniel Ebert, Scappoose, 15:34.17 *

Team scores

1. Scappoose 45

2. Tillamook 47

3. Astoria 71

4. Broadway 110

5. Rainier 121

6. Warrenton 138

7. Taft 216

Girls' 3,000-meter run

1. Kira Mahaffy, Scappoose, 11:45.63

2. Lindsay Riutta, Astoria, 12:13.81 *

3. Jordan White, Neah-Kah-Nie, 12:14.08

4. Sydney Edson, Scappoose, 12:23.69

5. Alice Davidson, Scappoose, 12:24.56 *

10. Adison Stoddard, Scappoose, 13:24.10

12. Gabrielle Hanke, Scappoose, 13:49.69

18. Keely Mahaffy, Scappoose, 14:35.54 *

21. Claire Hernandez, Scappoose, 14:48.95

26. Helen Connell, Scappoose, 14:55.62

30. Abigail Connell, Scappoose, 15:07.63 *

33. Kyra Patterson, Scappoose, 15:29.93

34. Makayla Voreis, Scappoose, 15:36.03

35. Emma Sparkman, Scappoose, 15:38.99

36. Samantha Heimbuck, Scappoose, 15:39.52

37. Monserratt Sandoval, Scappoose, 15:46.59

41. Addison Brubaker, Scappoose, 16:25.89

42. Abi Lee, Scappoose, 16:27.50

54. Mia Hurliman, Scappoose, 17:34.96

63. Addison Marshall, Scappoose, 19:06.37

69. Ellie Miller, Scappoose, 19:24.47

73. Kieli Bongolan, Scappoose, 20:58.49

74. Ellen Harrel, Scappoose, 28:31

75. Anna Krauter, Scappoose, 28:32

76. Lindsey Hoffmann, Scappoose, 28:51

Team scores

1. Scappoose 26

2. Astoria 41

3. Broadway 78

4. Tillamook 109

5. Warrenton 119

PDXC STATE MIDDLE SCHOOL CHAMPIONSHIP

Sunday, Oct. 29, at Western Oregon University, in Monmouth

Boys' 3,000-meter Super Champs

1. Vinny Senn, Ashland, 9:55.21

29. Rowen Suchoski, Scappoose, 10:54.66

41. Luke Suchoski, Scappoose, 11:02.06

131. Mason Earl, Scappoose, 12:08.43

170. Devin Butler, Scappoose, 12:32.93

173. Kenneth Cowan, Scappoose, 12:35.74

176. Quentin Malta, Scappoose, 12:38.23

200. Neil Hoffmann, Scappoose, 12:53.55

218. Talbot Friesen, Scappoose, 13:18.71 *

219. Jak Ekstrom, Scappoose, 13:18.81

Team scores

1. Enterprise 44

2. Duniway 60

3. Cal Young-Monroe 130

4. Franklin Cluster 144

5. Patton 145

6. Newport 146

7. Cheldelin 147

8. Linus Pauling 198

9. Tillamook 233

10. Ashland 242

11. Scappoose 257

12. Newberg 326

13. Astoria 333

14. Sunridge 338

Boys' 3,000-meter Champs

213. Matthew Myton, Scappoose, 14:38.08

Team scores

1. Hazelbrook 45

2. Happy Valley 77

3. Rock Creek 112

Girls' 3,000-meter Super Champs

13. Kira Mahaffy, Scappoose, 11:46.86

47. Sydney Edson, Scappoose, 12:23.62

53. Alice Davidson, Scappoose, 12:27.49

114. Adison Stoddard, Scappoose, 13:24.01

119. Gabrielle Hanke, Scappoose, 13:30.16 *

178. Keely Mahaffy, Scappoose, 14:40.34

Team scores

1. Linus Pauling 39

2. Pacific Crest 53

3. Scappoose 132

4. Cheldelin 140

5. Duniway 158

Girls' 3,000-meter Champs

1. Savannah Jessee, Crook County, 12:08.51

117. Samantha Heimbuck, Scappoose, 15:06.08 *

125. Makayla Voreis, Scappoose, 15:13.55 *

148. Emma Sparkman, Scappoose, 15:28.16

155. Addison Brubaker, Scappoose, 15:34.60

208. Megan Earl, Scappoose, 17:38.43 *

242. Kieli Bongolan, Scappoose, 20:35.32 *

250. Lindsey Hoffmann, Scappose, 24:07.16 *

Team scores

1. Hazelbrook 92

2. Rock Creek 99

3. Hermiston 102

4. Happy Valley 116

5. Harbor Lights 130

6. The Dalles 144

7. Crook County 167

8. Linus Pauling 205

9. Catlin Gabel 228

10. Creswell 277

11. Grace Christian 316

12. Cleveland Cluster 358

13. Alder Creek 370

14. Lewis and Clark Montessori 403

15. Monroe 417

16. Oaklea 417

17. Scappoose 424

18. Taft 494

19. Stayton 519

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine