FONT

MORE STORIES


A list of contests on the docket in basketball, swimming and wrestling for Scappoose and St. Helens

PAMPLIN MEDIA GROUP FILE PHOTO - Wrestler Dylan Scott of St. Helens High is recognized as the winner of a match last season.BOYS BASKETBALL

Scappoose

Nov. 28 — at Valley Catholic, 7:30 p.m.

Dec. 7 — ASTORIA, 5:30 p.m.

Dec. 11 — at Banks, 7 p.m.

Dec. 14 — SEASIDE, 7:30 p.m.

Dec. 28 — at Cascade, 7 p.m.

Jan. 4 — at Molalla, 8 p.m.

Jan. 8 — HILLSBORO, 5:45 p.m.

Jan. 11 — at St. Helens,

7:15 p.m.

Jan. 15 — MILWAUKIE,

7:15 p.m.

Jan. 18 — at Wilsonville,

7:15 p.m.

Jan. 22 — LA SALLE PREP, 7:15 p.m.

Jan. 25 — at Parkrose,

7:15 p.m.

Jan. 29 — PUTNAM, 7:15 p.m.

Feb. 1 — at Hillsboro,

7:15 p.m.

Feb. 5 — ST. HELENS,

7:15 p.m.

Feb. 12 — at Milwaukie,

7:15 p.m.

Feb. 15 — WILSONVILLE, 7:15 p.m.

Feb. 19 — at La Salle Prep, 7:15 p.m.

Feb. 26 — at Putnam,

7:15 p.m.

St. Helens

Nov. 28 — CANBY, 6 p.m., BENSON, 8 p.m. (jamboree)

Dec. 1 — at Silverton, 7:15 p.m.

Dec. 4 — DALLAS, 7:15 p.m.

Dec. 6 — REDMOND, 7:15 p.m.

Dec. 11 — at Glencoe, 7 p.m.

Dec. 14 — RAINIER, 7:15 p.m.

Dec. 19 — at Ridgeview,

7 p.m.

Dec. 28 — REYNOLDS, TBD

Jan. 2 — HOOD RIVER VALLEY, 7 p.m.

Jan. 4 — THE DALLES,

7:15 p.m.

Jan. 8 — at Wilsonville,

7:15 p.m.

Jan. 11 — SCAPPOOSE,

7:15 p.m.

Jan. 15 — at Parkrose,

7:15 p.m.

Jan. 18 — HILLSBORO,

5:45 p.m.

Jan. 22 — at Putnam,

7:15 p.m.

Jan. 25 — MILWAUKIE,

7:15 p.m.

Jan. 29 — at La Salle Prep, 7:15 p.m.

Feb. 1 — WILSONVILLE,

7:15 p.m.

Feb. 5 — at Scappoose,

7:15 p.m.

Feb. 12 — PARKROSE,

7:15 p.m.

Feb. 15 — at Hillsboro,

7:15 p.m.

Feb. 19 — PUTNAM, 7:15 p.m.

Feb. 22 — at Milwaukie,

7:15 p.m.

Feb. 26 — LA SALLE PREP, 7:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Scappoose

Nov. 28 — at Valley Catholic, 6 p.m.

Dec. 7 — ASTORIA, 7 p.m.

Dec. 11 — at Banks, 5:30 p.m.

Dec. 14 — SEASIDE, 5:30 p.m.

Dec. 28 — at Cascade, 5:30 p.m.

Jan. 4 — at Molalla, 6:30 p.m.

Jan. 8 — HILLSBORO, 7:15 p.m.

Jan. 11 — at St. Helens,

5:45 p.m.

Jan. 15 — at Milwaukie,

7:15 p.m.

Jan. 18 — WILSONVILLE, 7:15 p.m.

Jan. 22 — at La Salle Prep, 7:15 p.m.

Jan. 25 — PARKROSE,

7:15 p.m.

Jan. 29 — at Putnam,

7:15 p.m.

Feb. 1 — at Hillsboro,

5:45 p.m.

Feb. 5 — ST. HELENS,

5:45 p.m.

Feb. 12 — MILWAUKIE,

7:15 p.m.

Feb. 15 — at Wilsonville,

7:15 p.m.

Feb. 19 — LA SALLE PREP, 7:15 p.m.

Feb. 22 — at Parkrose,

7:15 p.m.

Feb. 26 — PUTNAM, 7:15 p.m.

St. Helens

Nov. 28 — at La Salle Prep,

6 p.m. (jamboree)

Nov. 30 — REYNOLDS,

7:15 p.m.

Dec. 4 — at Dallas, 7:15 p.m.

Dec. 6 — at Redmond,

7:15 p.m.

Dec. 13 — DE LA SALLE NORTH CATHOLIC, 7:15 p.m.

Dec. 15 — GRESHAM, 10 a.m. (St. Helens Tournament)

Dec. 20 — at Pendleton, 6:30 p.m.

Dec. 27 — MCKAY, 7:15 p.m.

Dec. 29 — at South Albany,

7 p.m.

Jan. 4 — at The Dalles,

6:30 p.m.

Jan. 8 — WILSONVILLE,

7:15 p.m.

Jan. 11 — SCAPPOOSE,

5:45 p.m.

Jan. 15 — PARKROSE,

7:15 p.m.

Jan. 18 — HILLSBORO,

7:15 .m.

Jan. 22 — at Putnam,

5:30 p.m.

Jan. 25 — MILWAUKIE,

5:45 p.m.

Jan. 29 — LA SALLE PREP, 7:15 p.m.

Feb. 1 — at Wilsonville,

7:15 p.m.

Feb. 5 — at Scappoose,

5:45 p.m.

Feb. 12 — at Parkrose,

7:15 p.m.

Feb. 15 — at Hillsboro,

5:45 p.m.

Feb. 19 — PUTNAM, 5:45 p.m.

Feb. 22 — at Milwaukie, 5:45 p.m.

Feb. 26 — at La Salle Prep, 7:15 p.m.

PAMPLIN MEDIA GROUP FILE PHOTO - Jesse Oliver of the Scappoose Indians churns through the water in a 2018 swim meet.SWIMMING

Scappoose

Dec. 1 — Tillamook

Invitational, 10:15 a.m.

Dec. 7 — RIVER CITY

INVITATIONAL, 4 p.m.

Dec. 11 — at Parkrose

(vs. Parkrose, Putnam,

Wilsonville), 4 p.m.

Dec. 18 — vs. St. Helens, Eisenschmidt Pool, 4 p.m.

Jan. 4 — at La Salle Prep (North Clackamas Aquatic Center), 6:30 p.m.

Jan. 11 — at Putnam (vs. St. Helens, Putnam, Hillsboro), 4 p.m.

Jan. 12 — Molalla Invitational (Molalla City Pool), 9:15 a.m.

Jan. 16 — North Marion tri-meet (Molalla City Pool), 4 p.m.

Jan. 22 — MILWAUKE,

KENNEDY, 4 p.m.

Jan. 26 — Blanchet Invitational (Kroc Aquatic Center, Keizer), 2 p.m.

Feb. 1 — Cowapa championships (Astoria Aquatic Center), 3 p.m.

Feb. 8-9 — NWOC district meet, at Parkrose, 9 a.m.

St. Helens

Dec. 7 — Milwaukie (North Clackamas Aquatic Park), 6:30 p.m.

Dec. 18 — vs. Scappoose, Eisenschmidt Pool, 4 p.m.

Jan. 3 — WILSONVILLE,

4 p.m.

Jan. 11 — at Putnam, 4 p.m.

Jan. 12 — Riverhawk

Invitational, 10:45 a.m.

Jan. 18 — at Wilsonville,

7 p.m.

Jan. 24 — at Parkrose, 4 p.m.

Jan. 31 — LA SALLE PREP,

4 p.m.

Feb. 8-9 — NWOC district meet, at Parkrose, 9 a.m.PAMPLIN MEDIA GROUP FILE PHOTO - St. Helens Lions swimmer Audra Lein heads to the wall during a meet last season.

WRESTLING

Scappoose

Nov. 30 — Ron James Round Robin, at Hillsboro, 4 p.m. (Barlow, Century, Hillsboro, Westview)

Dec. 1 — Perry Burlison, at Cascade (28 teams)

Dec. 5 — HILLSBORO, 7 p.m.

Dec. 12 — at Milwaukie,

7 p.m.

Dec. 20 — at Parkrose, 7 p.m.

Jan. 16 — at Wilsonville,

7 p.m.

Jan. 18-19 — Oregon Classic, at Redmond (26 teams)

Jan. 24 — ST. HELENS,

7 p.m.

Jan. 25 — Mid-Valley Classic, at South Albany, 10 a.m. (Central, Junction City, North Marion, South Albany, Southridge)

Jan. 31 — PUTNAM, 7 p.m.

Feb. 8-9 — NWOC district meet, at Scappoose, 10 a.m.

St. Helens

Nov. 30 — Tillamook Smoker Invitational, at Tillamook, time TBD (Dayton, Forest Grove, Molalla, Roosevelt, Taft, Tillamook)

Dec. 5 — PUTNAM, 7 p.m.

Dec. 6 — at Hood River

Valley, 7 p.m.

Dec. 13 — at Wilsonville,

7 p.m.

Dec. 15 — Stayton Meet, at Stayton, time TBD (Benson, Jefferson, Newport, Reynolds, Sisters, Stayton, West Salem)

Dec. 19 — HILLSBORO,

7 p.m.

Dec. 21 — at Clatskanie,

9 a.m.

Jan. 4-5 — Cleveland Tournament, at Cleveland, time TBD (Benson, Centennial, Cleveland, Forest Grove, Liberty, McNary, Reynolds, Southridge, Sunset, Wilsonville)

Jan. 10 — at Milwaukie, 7 p.m.

Jan. 12 — Bob Beisell Invitational, at Forest Grove, 10 a.m. (Beaverton, Century, Forest Grove, Lakeridge, North

Salem, Putnam, The Dalles/Dufur)

Jan. 17 — PARKROSE, 7 p.m.

Jan. 19 — Tigard Tournament, at Tigard, time

TBD (Beaverton, Tigard,

Wilsonville)

Jan. 24 — SCAPPOOSE,

7 p.m.

Jan. 26 — Joe Steward

Memorial, at Putnam, time TBD (Beaverton, Putnam, Reynolds, Woodburn)

Feb. 8-9 — NWOC district meet, at Scappoose, 10 a.m.PAMPLIN MEDIA GROUP FILE PHOTO - Scappoose High wrestling's Emma Jones works over an opponent in a 2017-18 season match.

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine