FONT

MORE STORIES


This week's roundup of sports schedules and results for Scappoose and St. Helens basketball, swimming and wrestling

PHOTO COURTESY: ST. HELENS SPORTS BOOSTER CLUB - St. Helens High athletes of the month for October in cheer and cross country are (from left) Madison Mesier, cheer; and runners Hannah Hayduk, Mackenzie Trainer, Evan Garrison and Waylon Nichols. The Lions girls placed seventh at the state meet. Trainer and Hayduk were 22nd and 23rd, respectively. Nichols finished 21st in the Class 5A boys race.

SCHEDULE

Boys basketball

Dec. 7 — Astoria at Scappoose, 5:30 p.m.

Dec. 11 — Scappoose at Banks, 7 p.m. ... St. Helens at Glencoe, 7 p.m.

Girls basketball

Dec. 7 — Astoria at Scappoose, 7 p.m.

Dec. 11 — Scappoose at Banks, 5:30 p.m.

Dec. 13 — De La Salle North Catholic at St. Helens, 7:15 p.m.

Swimming

Dec. 7 — Scappoose, St. Helens, Gladstone, The Dalles, North Marion, Blanchet Catholic at River City Invitational, 4:15 p.m., Eisenschmidt Pool

Dec. 11 — Scappoose at Parkrose (vs. Parkrose, Putnam, Wilsonville), 4 p.m.

Wrestling

Dec. 12 — Scappoose at Milwaukie, 7 p.m.

Dec. 13 — St. Helens at Wilsonville, 7 p.m.

RESULTS

Boys basketball

Dec. 1 — SILVERTON 82, St. Helens 38

Dec. 4 — Dallas 56, ST. HELENS 49

Girls basketball

Nov. 30 — ST. HELENS 58, Reynolds 43

Dec. 4 — St. Helens 50, DALLAS 34

Wrestling

Nov. 30

Ron James Round Robin at Hillsboro

Century 54, Scappoose 18

Scappoose winners

AJ DeGrande, 120 pounds, fall 1:25; Colton Frates, 132, fall 2:40; Ashton Kauffman, 152, 5-1; Max Amaro, 170, 4-2

Westview 51, Scappoose 24

Scappoose winners

AJ DeGrande, 120, fall 1:14; Peyton Healey, 132, 8-2; Trevor Jackson, 160, fall 5:40; Jakobi Kessi, 195, 9-7; Brett Kreiger, 220, fall 1:22

Scappoose 51, Barlow 15

Scappoose winners

Cash Berry, 113, fall 3:37; AJ DeGrande, 120, fall 4:52; Peyton Healey, 132, forfeit; Colton Frates, 138, fall 2:39; Blake Johnston, 145, fall 5:22; Trevor Jackson, 160, fall 1:24; Jakobi Kessi, 195, fall 1:06; Brett Kreiger, 220, fall 1:43

Tillamook Smoker Invitational at Tillamook

Tillamook 221 1/2, Willamina/Falls City 161 1/2, St. Helens 137, Molalla 88, Forest Grove 82, Roosevelt 77, Newport 55, Taft 34, Dayton 28, Neah-Kah-Nie 21

St. Helens highlights

Second place: Blake Gohlman, 106; Marcizo Garza, 120; Ethan Hubbs, 145; Ben Torres, heavyweight. Third place: Gavin Schaer (106), Tristin Buchanan (132), Mavrick Rask (195). Fourth place: Brenden Clegg (138), Rashawn Lee (170), Ryan Burri (182). Fifth place: Anthony Coates (132), Justin Garcia (160). Sixth place: Garrett Saalfeld, 195

Dec. 1

Parry Burlison at Cascade

Boys

Crook County 262, Sweet Home 195, Crescent Valley 191, Dallas 168 1/2, Lebanon 124, Silverton 115 1/2, Tigard 82, Thurston 74, Cascade 72, Marshfield 58 1/2, Junction City 55, North Salem 50, McMinnville 49, Cottage Grove 48, Philomath 48, Yamhill-Carlton 45, McKay 42 1/2, Elmira 42, West Albany 39, Scappoose 30, South Salem 30, North Marion 27 1/2, Central 25, Stayton 13, Nestucca 8, Sisters 7

Scappoose highlights

Colton Frates, 132, 11.0 team points; Blake Johnston, 145, 4.0; Jakobi Kessi, 195, 4.0; Cutter Sandstrom, 285, 4.0; Peyton Healey, 138, 3.0; AJ DeGrande, 120, 2.0; Max Amaro, 170, 1.0.

Girls

Thurston 195, Sweet Home 89, Elmira 57, McKay 56, Scappoose 48, Philomath 41, Junction City 24, North Salem 21, Silverton 18, Dallas 15, Central 14, South Salem 10, Sisters 9, Cascade 6 (no points for Banks, Cottage Grove, Crescent Valley, Crook County, Forest Grove, Gervais, Lebanon, Marshfield, McMinnville, Nestucca, North Marion, Stayton, Tigard, West Albany, Woodburn, Yamhill-Carlton)

Scappoose highlights

Bella Amaro, first at 135 pounds, victories by pins in 31 seconds, 2:00, 2:34 and 1:57; Emma Jones, second at 120; Isis Phillips, second at 235 pounds; Belle Erhardt, sixth at 155

Dec. 5

St. Helens 68, PUTNAM 12

St. Helens winners

Blake Goldman, 113, technical fall 15-0; Narcizo Garza, 120, forfeit; Michael Aguilar-Rose, 126, forfeit; Tristin Buchanan, 132, TF 23-7; Anthony Coates, 138, MD 12-1; Ethan Hubbs, 145, fall 4:53; William Chalk, 152, fall 2:22; Shawn Lee, 170, fall 1:37; Ryan Burri, 182, fall 1:37; Mavrick Rask, 195, forfeit; Gannon Carter, 220, fall 1:42; Ben Torres, 285, fall 1:26

HILLSBORO 58, Scappoose 24

Scappoose winners

Cash Berry, 113, fall; Trevor Jackson, 160, fall; Deacon Smith, 182, fall; Cutter Sandstrom, 285, fall

Swimming

Dec. 1

Tillamook Invitational

Boys

Newport 411, Scappoose 255, Taft 235, Astoria 130, Rainier 94, Seaside 67, Tillamook 55, Valley Catholic 44

Scappoose highlights

First place: Will Blair, 200 freestyle, 1:00.44; 4200 free relay (Will Blair, Bryant Sharp, Cadmen Posvar, Quincy Reynolds), 1:38.98. Second place: Will Blair, 100 butterfly, 1:00.79; 400 free relay (Nash Wilson, Quincy Reynolds, Panachai Kongja, Will Blair), 3:37.43. Third place: 200 medley relay (Brisyn Maller, Panachai Kongja, Nash Wilson, Bryant Sharp), 1:56.03; Nash Wilson, 50 free, 24.91; Quincy Reynolds, 100 free, 56.38; Nash Wilson, 100 backstroke, 1:02.55. Fourth place: Panachai Kongja, 100 butterfly, 1:05.79. Fifth place: Cadmen Posvar, 100 butterfly, 1:07.25; Panachai Kongja, 100 backstroke, 1:06.70. Fifth place: Cadmen Posvar, 500 free, 6:18.20

Girls

Tillamook 271, Taft 191, Newport 193, Valley Catholic 175, Seaside 153, Astoria 131, Scappoose 129, Rainier 50

Scappoose highlights

Third place: 200 freestyle relay (Rachel Lauridsen, Montana Poppenhagen, Mara Wilson, Kelsey Ela), 2:02.92. Fifth place: Kelsey Ela, 100 free, 1:08.32. Sixth place: 200 medley relay (Mara Wilson, Montana Poppenhagen, Kelsey Ela, Rachel Lauridsen), 2:22.45; Kelsey Ela, 200 IM, 2:55.30; Rachel Lauridsen, 500 free, 7:40.26; 400 free relay (Jenna Lauridsen, Angelina Dominguez, Anna Cox, Stephanie Barnes, 5:29.76

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine