FONT

MORE STORIES


Schedules, results, local track and field leaders for teams, athletes from Scappoose and St. Helens

SCHEDULES

Baseball

Tuesday April 2

St. Helens at Putnam, 5 p.m.

Wednesday, April 3

Putnam at St. Helens, 5 p.m.

Scappoose at Crescent Valley, time TBD

Softball

Tuesday, April 2

St. Helens at Corbett, 4:30 p.m.

Scappoose at South Albany, 5 p.m.

Track and field

Wednesday, April 3

Milwaukie at Scappoose, 3:30 p.m.

St. Helens at Hillsboro (Hare Field), 4:30 p.m.

Boys golf

Monday, April 1

St. Helens, Scappoose at NWOC match, Glendoveer Golf Course, 11 a.m.

Girls golf

Monday, April 1

St. Helens, Scappoose at NWOC match, Glendoveer Golf Course, noon

Boys tennis

Monday, April 1

Woodburn at St. Helens, 4 p.m.

Girls tennis

Monday, April 1

St. Helens at Woodburn, 4 p.m.

RESULTS

Baseball

March 21

SOUTH ALBANY 11, St. Helens 1

March 25

Glencoe tournament

Mountainside 3, St. Helens 2

March 26

Glencoe tournament

Liberty 7, St. Helens 4

At Crater

West Salem 10, Scappoose 0

March 27

Glencoe tournament

Madison 5, St. Helens 2

At Crater

Wilson 11, Scappoose 1

Crater 10, St. Helens 0

Softball

March 21

SCAPPOOSE 11, Corvallis 11

March 25

Mountainside/Jesuit tournament

JESUIT 17, St. Helens 7

Tigard 20, St. Helens 0

Redmond tournament

Philomath/Alsea 12, Scappoose 11 (8 innings)

Lincoln 14, Scappoose 4

March 26

Moutainside/Jesuit tournament

Tualatin 10, St. Helens 2

MOUNTAINSIDE 11, St. Helens 1

Redmond tournament

Scappoose 22, Summit 2 (3 innings)

REDMOND 10, Scappoose 9

LEADERS

Track and field

Class 5A

Boys rankings

(through March 27)

400 — Josh Lull, Scappoose, 53.94, tied for fourth

1,500 — Rowen Suchoski, Scappoose, 4:25.93, ninth

110 hurdles — Brisyn Maller, Scappoose, 15.97, first

4x100 relay — Scappoose (Henry Goldammer, Ayden Patterson, Connor McNabb, Tyler Holcomb), 45.17, third

4x400 relay — Scappoose (Goldammer, McNabb, Lull, Holcomb), 3:43.38, fourth

Javelin — Conner Havlik, Scappoose, 165-8, fourth

Class 5A

Girls rankings

(through March 27)

400 — Tess Conway, Scappoose, 1:03.24, second

1,500 — Sydney Hanke, Scappoose, 5:22.52, 10th

100 hurdles — Emma Jones, Scappoose, 17.03, second; Kelsey Ela, Scappoose, 18.02, 10th

4x400 relay — Scappoose (Conway, Hanke, Anika Havlik, Jones), 4:26.78, third

Long jump — Jones, Scappoose, 15-11 1/2, eighth

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine