FONT

MORE STORIES


Schedules, results, standings for Scappoose and St. Helens in spring sports baseball, softball, track and field and more

SCHEDULES

Baseball

Friday, April 5

St. Helens at Putnam, 5 p.m.

Tuesday, April 9

Putnam at Scappoose, 5 p.m.

Wilsonville at St. Helens, 5 p.m.

Wednesday, April 10

Scappoose at Putnam, 5 p.m.

St. Helens at Wilsonville, 5 p.m.

Softball

Tuesday, April 9

Hillsboro at St. Helens, 5 p.m.

Scappoose at Wilsonville, 5 p.m.

Thursday, April 11

Milwaukie at Scappoose, 5 p.m.

St. Helens at Parkrose, 5 p.m.

Track and field

Wednesday, April 10

St. Helens, Wilsonville at Scappoose, 3:30 p.m.

Boys golf

Monday, April 8

Scappoose, St. Helens at NWOC match, Stone Creek Golf Club, 11 a.m.

Girls golf

Tuesday, April 9

Scappoose, St. Helens at NWOC match, Stone Creek Golf Club, 11 a.m.

Boys tennis

Tuesday, April 9

La Salle Prep at St. Helens, 4 p.m.

Thursday, April 11

St. Helens at Wilsonville, 4 p.m.

Girls tennis

Tuesday, April 9

St. Helens at La Salle Prep, 4 p.m.

Thursday, April 11

Wilsonville at St. Helens, 4 p.m.

RESULTS

Baseball

March 28

At Crater

Grants Pass 13, Scappoose 3

April 2

PUTNAM 8, St. Helens 0

April 3

Putnam 9, ST. HELENS 1

CRESCENT VALLEY 11, Scappoose 0 (5 innings)

Softball

April 2

St. Helens 17, CORBETT 7

Scappoose at South Albany, canceled, rain

Boys golf

April 1

NWOC match

At Glendoveer Golf Course

Teams — Wilsonville 353, Scappoose 356, La Salle Prep 358, St. Helens 363

Individuals — Chase Elliott, Scappoose, 73; Owen Tunstill, La Salle Prep, 80; Andrew Keepes, La Salle Prep, 84; Jacob Hausserman, Wilsonville, 85; Baker McQueen, Wilsonville, 86

Scappoose — Chase Elliott, 72; Jaden Holmason, 92; Cooper Ragan, 92; Caleb Glenn, 99; DJ Backus, 101

St. Helens — Tyler Tolleshaug, 89; Alex Cross, 90; Kalvin Budge, 92; Karson Miller, 92; Caden Willby, 103

Girls golf

April 1

NWOC match

At Glendoveer Golf Course

Teams — St. Helens 137, Wilsonville 113, La Salle Prep 105

Individuals — Emily Hawkins, La Salle Prep, 50; Sabyn Thoune, Wilsonville, 41; Alexus Burgoyne, St. Helens, 43; Emme Paullus, St. Helens, 42

Other St. Helens — Maddie Holm, 29; Mackenzie Carlson, 23

Girls tennis

April 1

St. Helens 7, WOODBURN 1

April 3

ST. HELENS 5, Hood River Valley 3

Boys track and field

April 3

SCAPPOOSE 87, Milwaukie 56

100 — Connor McNabb, S, 11.56; Tyler Holcomb, S, 11.91; Henry Goldammer, S, 12.01

200 — Juan Hernandez-Murray, M, 24.3; Matthew Myton, S, 24.72; Neil Hoffman, S, 26.30

400 — Jake Atkerson, M, 53.82; Logan LaPine, M, 55.44; Juan Hernandez-Murray, M, 56.20

800 — Josh Lull, S, 2:08.95; Rowen Suchoski, S, 2:16.39; Luke Suchoski, S, 2:16.73

1,500 — Gustavo Villalvazo, S, 4:51.10; Griffin Barron, S, 4:51.81; Gage Ekstrom, S, 4:53.91

3,000 — Devin Greeley, M, 10:16.24; Gustavo Villalvazo, S, 10:44.47

110 hurdles — Brisyn Maller, S, 15.42; Arthur Katahdin, M, 16.00

300 hurdles — Brisyn Maller, S, 42.84; Isacc Vallejos, M, 53.91

4x100 relay — S (Henry Goldammer, Josh Lull, Connor McNabb, Tyler Holcomb), 44.64; S (Ambrocio Torres, Colin Stoddard, Matthew Myton, Neil Hoffmann), 46.70

4x400 relay — S (Griffin Barron, Mason Earl, Franklin Gardner, Tristan Hopkins); S (Gage Ekstrom, Gabe Jacobs, Tyler Lager, Dominic Zweigart) 4:04.91; M 4:22.72

Shot put — Kaiden Durheim, M, 44-7; Austin Aune, M, 40-6; Elijah Hocks, M, 38-9 1/2

Discus — Kaiden Durheim, M, 144-1; Austin Aune, M, 129-2; Elijah Hocks, M, 114-9

Javelin — Conner Havlik, S, 158-8; Isaac Reed, S, 132-7; Ryan Lamma, S, 116-5

Discus — Kent Jones, S, 104-6, Mason Archer, S, 98-7; Isaac Reed, S, 92-3

Javelin — Conner Havlik, S, 158-8; Isaac Reed, S, 132-7; Ryan Lamma, S, 116-5

High jump — Arthur Katahdin, M, 5-6; Remi Flounders, M, 5-4; Colin Stoddard, S, 5-2

Pole vault — Arthur Katahdin, M, 14-0; Matthew Reed, S, 9-0

Long jump — Tyler Holcomb, S, 18-1 1/2; Colin Stoddard, S, 17-6 1/2; Henry Goldammer, S, 17-5

Triple jump — Brisyn Maller, S, 40-10; Connor McNabb, S, 38-9 1/2; Colin Stoddard, S, 35-2

St. Helens 81, HILLSBORO 64

100 — Logan Page, SH, 11,28; Anthony Navarro, SH, 11.91; Beni Lacatus, H, 11.97

200 — Logan Page, SH, 22.71; Anthony Navarro, SH, 23.84; Blake Bodrak-Crandal, H, 24.28

400 — Daniel Popovych, H, 53.16; Joel Zaragoza, H, 56.70; Michael Aguilar-Rose, SH, 59.61

800 — Joshua Hancock, H, 2:15.81; Frank Hunnicutt, H, 2:18.09; Joe Langlais, SH, 2:31.19

1,500 — Waylon Nichols, SH, 4:29.35; Cooper Montgomery, SH, 4:36.36; Noah Mancione, H, 4:37.84

3,000 — Waylon Nichols, SH, 9:53.04; Cooper Montgomery, SH, 10:25.74; Noah Mancione, H, 12:14.61

110 hurdles — Slade Shufelt, H, 16.72; Kyle Parnell, SH, 16.88; Tanner McTeigue, SH, 17.49

300 hurdles — Kyle Parnell, SH, 44.76; Slade Shufelt, H, 46.37; Thomas Johnson, H, 46.79

4x100 relay — H 45.37; SH (Jeremy O'Meara, Logan Page, Kyle Parnell, Anthony Navarro) 45.98

4x400 relay — H 3:41.71; SH (Logan Page, Mavrick Rask, Kyle Parnell, Anthony Navarro) 3:47.50

Shot put — Alden Finch, SH, 40-7 3/4; Slade Shufelt, H, 37-5 1/2; Gabe Hughes, SH, 35-3

Discus — Daniel Suon, SH, 116-5; Gabe Hughes, SH, 115-0; Michael Browning, H, 97-6

Javelin — Canon Beisley, SH, 140-2; Ryan Hastings, SH, 138-3; Jakob Robbins, SH, 133-3

High jump — Tanner McTeigue, SH, 5-4; Nolen Loftus, H, 5-0; Duane Sonnenburg, SH, 4-9

Pole vault — James Gutierrez, H, 12-0; Jeremy O'Meara, SH, 10-6; Mavrick Rask, SH, 10-6

Long jump — Cole Stokes, H, 18-7; Jacob Cooke, H, 18-2; Beni Lacatus, H, 17-1

Triple jump — Nathan Huck, SH, 38-2 1/4; Griffin Walraven, H, 36-6 1/2; Cole Stokes, H, 35-10 1/4

Girls track and field

April 3

SCAPPOOSE 76, Milwaukie 56

100 — Tess Conway, S, 13.59; Ruby Oakes, M, 14.16; Anika Havlik, S, 14.46

200 — LeReina Canty, M, 30.72; Kayla Maxwell, M, 31.75; Malia Heen, M, 32.59

400 — Emma Jones, S, 1:02.69; MaKenna Presley, M, 1:07.61; Eden Johnson, M, 1:07.91

800 — Tess Conway, S, 2:37.60; Sydney Hanke, S, 2:38.96; Anika Havlik, S, 2:46.68

1,500 — Anne Morud, S, 5:43.64; Elise Briscoe, S, 6:03.57; Etosha Lopez, S, 6:06.62

3,000 — Anne Morud, S, 12:45.20

100 hurdles — Ruby Oakes, M, 18.17; Emma Jones, S, 18.22; Kelsey Ela, S, 18.22

300 hurdles — Emma Jones, S, 49.84; Kelsey Ela, S, 54.51; Kyra Patterson, S, 1:02.52

4x100 relay — S (Elise Briscoe, Tess Conway, Anika Havlik, Etosha Lopez) 4:39.13

Shot put — Savanna Ramirez, M, 32-1; Hailey Toman, M, 31-7 1/2; Etosha Lopez, S, 30-3

Discus — Savanna Ramirez, M, 98-3; Sara Pieper, S, 92-0; Hailey Toman, M, 88-2

Javelin — MaKenna Presley, M, 119-8; Sara Pieper, S, 93-11; Montana Poppenhagen, S, 86-4

High jump — MaKenna Presley, M, 4-8; Kyrah Harrison, S, 4-4; Eden Johnson, M, 4-4

Long jump — Emma Jones, S, 16-1 3/4; Ruby Oakes, M, 15-3 1/4; Makenna Taylor, M, 13-5

Triple jump — Kyrah Harrison, S, 31-3 3/4; Kelsey Ela, S, 29-9; Makenna Taylor, M, 27-3

HILLSBORO 100, St. Helens 45

At Hare Field

100 — Savannah Moore, SH, 13.21; Hannah Hayduk, SH, 13.54; Megan Nelson, H, 13.78

200 — Savannah Moore, SH, 27.16; Hannah Hayduk, SH, 27.41; Olympia Matuk, H, 28.44

400 — Lily-Rose Warren, H, 1:07.42; Jena Winkler, H, 1:07.97; Kasten Warner, SH, 1:11.02

800 — Mackenzie Trainer, SH, 2:50.62; Maya French, H, 2:54.22; Carla Carreras, SH, 2:58.40

1,500 — Carla Carreras, SH, 5:53.09; Maya French, H, 5:57.24; Lillian Rickett, H, 6:00.87

3,000 — Gabriella Geiszler, H, 15:27.08; Fatuma Duale, H, 15:46.84; Hillary Barley, SH, 15:49.38

100 hurdles — Alison Okorie, H, 17.08; Annika Rahf, H, 17.72; Isabel Tapley, H, 17.85

300 hurdles — Madeline Laming, H, 51.48; Isabel Tapley, H, 53.81; Annika Rahf, H, 56.41

4x100 relay — SH (Savannah Moore, Isabelle Wallace, Hannah Hayduk, Kasten Warner) 52.78; H 54.42

4x400 relay — SH (Savannah Moore, Mackenzie Trainer, Isabelle Wallace, Hannah Hayduk) 4:25.97; H 4:38.19

Shot put — Riana Jenkins, H, 33-5 1/2; Shawna Ashley Ingram, H, 32-7 1/2; Emma Meeuwsen, H, 25-7

Discus — Shawna Ashley Ingram, H, 104-4; Riana Jenkins, H, 99-1; Emma Meeuwsen, H, 81-8

Javelin — Georgia Bainbridge, SH, 90-3; Grayson Hall, H, 52-6; Cora Davis, SH, 45-11

High jump — Olympia Matuk, H, 4-10; Alison Okorie, H, 4-10; Savannah Hoffman, SH, 4-10

Pole vault — Rena Fench, H, 9-0; Isabella Nelson, SH, 7-6; Emma Blackwell, H, 6-6

Long jump — Kayla Mitchell, H, 15-9; Megan Nelson, H, 14-7; Lexi Lacatus, H, 14-1 3/4

Triple jump — Kayla Mitchell, H, 32-2; Ashley Fallgren, H, 30-1 3/4; Savannah Hoffman, SH, 30-1

NWOC STANDINGS

Baseball

Team, league, overall

(through April 3)

Putnam 2-0, 7-3

Hillsboro 2-0, 5-5

La Salle Prep 2-0, 2-6-1

Scappoose 0-0, 1-7

Milwaukie 0-2, 3-6

Wilsonville 0-2, 3-7

St. Helens 0-2, 1-9

Softball

Team, league, overall

(through April 3)

Hillsboro 0-0, 8-1

Putnam 0-0, 5-2

La Salle Prep 0-0, 3-6

Scappoose 0-0, 2-5-1

Wilsonville 0-0, 2-5

St. Helens 0-0, 2-5

Parkrose 0-0, 1-4-1

Milwaukie 0-0, 0-7

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine