FONT

MORE STORIES


Schedules, scores, district track and field results and more for St. Helens and Scappoose

SCHEDULES

Track and field

OSAA 5A championships

Friday-Saturday, May 24-25

At Mt. Hood Community College

Friday — Gates open, 10 a.m.; field events, 11 a.m.; running events, 2 p.m.

Saturday — Gates open, 10 a.m., field events, 11 a.m.; running events, 1:30 p.m.

Tickets — One day: Adults, $12; students, $5. … Two-day: Adults, $24; students, $10

RESULTS

Baseball

May 16

Wilsonville 19, SCAPPOOSE 0 (5 innings)

May 17

HILLSBORO 6, St. Helens 0

WILSONVILLE 8, Scappoose 5

Softball

May 16

SCAPPOOSE 11, Milwaukie 1 (5 innings)

SCAPPOOSE 18, Milwaukie 0 (5 innings)

St. Helens 18, PARKROSE 16

May 17

La Salle Prep 15, ST. HELENS 4

May 22

OSAA 5A first round

HOOD RIVER VALLEY 8, St. Helens 0

Track and field

Friday, May 17

NWOC district championships

At Putnam

Boys

Teams — Wilsonville 131, Scappoose 104, Milwaukie 91, St. Helens 84, La Salle Prep 68, Hillsboro 68, Putnam 58, Parkrose 54

(PR-personal record, SR-season record)

100 — Logan Page, St. Helens, 11.16; Connor McNabb, Scappoose, 11.47; Jake Atkerson, Milwaukie, 11.58; Ryan Bjorvik, La Salle Prep, 11.58, PR; Henry Tellez, Wilsonville, 11.73; Tyler Holcomb, Scappoose, 11.76; Rocco Marshall, Wilsonville, 11.78; Henry Goldammer, Scappoose, 11.85

200 — Logan Page, St. Helens, 22.74; Jake Atkerson, Milwaukie, 22.97; Daniel Popovych, Hillsboro, 23.67; Tyler Holcomb, Scappoose, 23.97; Anthony Navarro, St. Helens, 24.12; Matthew Myton, Scappoose, 24.13, PR; Juan Hernandez-Murray, Milwaukie, 24.15; Blake Bodrak-Campbell, Hillsboro, 24.30

400 — Daniel Popovych, Hillsboro, 52.30; Caleb Southworth, Putnam, 53.02 PR; Dustin Stradley, Milwaukie, 53.83, PR; Austin Card, Putnam, 54.07, PR; Neil Hoffman, Scappoose, 54.67, PR; Sam Hull, La Salle Prep, 54.77; Romeo Payton-Rivas, Parkrose, 55.28; Zoel Zaragoza, Hillsboro, 55.30

800 — Ahmed Ibrahim, Parkrose, 1:55.79, PR; Josh Lull, Scappoose, 2:00.11, PR; Logan Warner, La Salle Prep, 2:00.39, PR; Trevor Johnson, Wilsonville, 2:00.50, PR; Elijah Matveyev, Putnam, 2:04.43, PR; Frank Hunnicutt, Hillsboro, 2:04.89, PR; Gustavo Villalvazo, Scappoose, 2:11.14; Brenner Henry, La Salle Prep, 2:12.05

1,500 — Abdi Ibrahim, Parkrose, 1:55.79, PR; Waylon Nichols, St. Helens, 4:15.62; Jack Burns, Wilsonville, 4:18.65; Ben McClelland, Wilsonville, 4:22.18, PR; Sebastian Pinger, Wilsonville, 4:24.53; Rowen Suchoski, Scappoose, 4:24.79, PR; Alexander Willard-Herr, La Salle Prep, 4:27.02, PR; Abdi Sido, Parkrose, 4:28.25 PR

3,000 — Ahmed Ibrahim, Parkrose, 8:52.80; Abdi Ibrahim, Parkrose, 8:57.75, PR; Waylon Nichols, St. Helens, 9:17.30, PR; Rowen Suchoski, Scappoose, 9:23.78, PR; Ben McClelland, Wilsonville, 9:24.52, PR; Alexander Willard-Herr, La Salle Prep, 9:28.85, PR; Jacob McClelland, Wilsonville, 9:29.71, PR; Grant Ferguson, Putnam, 9:38.76

110 hurdles — Brisyn Maller, Scappoose, 15.15, PR; Arthur Katahdin, Milwaukie, 15.18, PR; Slade Shufelt, Hillsboro, 15.43, PR; Tanner McTeigue, St. Helens, 16.42; Kyle Parnell, St. Helens, 16.82; Matthew Esser, Putnam, 17.25, PR; Kellen Hartford, Wilsonville, 17.59; Lucas Wobig, La Salle Prep, 19.58

300 hurdles — Brisyn Maller, Scappoose, 41.10; Arthur Katahdin, Milwaukie, 42.34; Ayden Patterson, Scappoose, 42.60, PR; Lucas Wobig, La Salle Prep, 42.94; Keegan McKay, Putnam, 44.39; Michael Drenner, La Salle Prep, 45.01; Kyle Parnell, St. Helens, 46.01; Matthew Esser, Putnam, DNS

4x100 relay — Scappoose (Henry Goldammer, Josh Lull, Connor McNabb, Tyler Holcomb), 43.87; Wilsonville, 44.64; Hillsboro, 44.92; St. Helens (Anthony Navarro, Jeremy O'Meara, Nathan Huck, Logan Page), 45.05; Putnam, 45.95; La Salle Prep, 46.12; Parkrose, DNS

4x400 relay — Milwaukie, 3:31.81; Scappoose (Neil Hoffman, Henry Goldammer, Connor McNabb, Josh Lull, 3:32.74); Hillsboro, 3:35.68; Parkrose, 3:36.42; Putnam, 3:39.76; Wilsonville, 3:46.36; La Salle Prep, 3:46.98; St. Helens, DNS

Shot put — Kaiden Durheim, Milwaukie, 49-7.75, PR; Austin Aune, Milwaukie, 48-5, PR; Mike Church, Wilsonville, 47-11; Bobby Vanek, Scappoose, 46-06.25, PR; Ty Delgado, Parkrose, 46-3; Noah Meucci, Putnam, 45-8.5; Logan Thebiay, Wilsonville, 45-4; Lucas Van Wagner, La Salle Prep, 45-2

Discus — Nehemiah Barkley, Wilsonville, 148-0, PR; Kaiden Durheim, Milwaukie, 134-4; Gabe Hughes, St. Helens, 130-11, PR; Jake Moore, Wilsonville, 130-6; Austin Aune, Milwaukie, 127-7; Ty Delgado, Parkrose, 124-4; Lucas Van Wagner, La Salle Prep, 124-2; Taylor Saechao, Parkrose, 117-6

Javelin — Mike Church, Wilsonville, 171-5; Conner Havlik, Scappoose, 154-0; Chase Hix, Wilsonville, 146-6; Jakob Robbins, St. Helens, 146-4; Logan Thebiay, Wilsonville, 141-7; Arthur Katahdin, Milwaukie, 140-4; Canon Beisley, St. Helens, 135-8; Griffin Walraven, Hillsboro, 130-3

High jump — Jacob Cooke, Hillsboro, 5-11, PR; Alex Boyd, La Salle Prep, 5-11; Kellen Hartford, Wilsonville, 5-10; Cooper Becklin, Wilsonville, 5-9; Zachary Williams, La Salle Prep, 5-9, PR; Tanner McTeigue, St. Helens, 5-8; Carson Golden, Putnam, 5-6; Garett Sholty, Putnam, 5-6

Pole vault — James Gutierrez, Hillsboro, 12-9, PR; Benjamin Robinson, La Salle Prep, 12-6; Jeremy O'Meara, St. Helens, 12-3, PR; Tanner Ahmann, La Salle Prep, 11-9, PR; Tanner Whiting, Hillsboro, 10-9; Luke Nelson, Wilsonville, 9-9; Joshua Smith, Hillsboro, 9-3, PR; Colby Guenther, Wilsonville, 9-3, PR

Long jump — Jake Atkerson, Milwaukie, 19-11.5; Rocco Marshall, Wilsonville, 19-8.5; Michael Drenner, La Salle Prep, 19-4.25; Kobe West, Putnam, 19-3.5; Kellen Hartford, Wilsonville, 19-2.5; Matthew Esser, Putnam, 19-1; Cole Stokes, Hillsboro, 19-0.75, PR; Nathan Huck, St. Helens, 19-0.5, PR

Triple jump — Kellen Hartford, Wilsonville, 40-11.5, PR; Kobe West, Putnam, 40-5; Kyle Lam, Wilsonville, 40-3.5, PR; Tanner McTeigue, St. Helens, 40-2.5; Connor McNabb, Scappoose, 39-11; Justin Hegar, Putnam, 39-3.5; Nathan Huck, St. Helens, 39-2.5; Brisyn Maller, Scappoose, 38-9.5

Girls

Teams — Wilsonville 131, La Salle Prep 120, Hillsboro 117.5, St. Helens 83, Scappoose 68, Putnam 66.5, Milwaukie 49, Parkrose 23

(PR-personal record, SR-season record)

100 — Savannah Moore, St. Helens, 12.80, PR; Dakota Webb, Putnam, 13.09; Shariyah Crews, Parkrose, 13.13, PR; isabella Nelson, St, Helens, 13.14, PR; Asia Mitchell, Hillsboro, 13.37, PR; Victoria Azar, La Salle Prep, 13.43; Abbie Reddick, La Salle Prep, 13.58; Mary Gach, La Salle Prep, 13.77

200 — Savannah Moore, St. Helens, 26.90; Hannah Hayduk, St. Helens, 27.09; Sarah Georges, La Salle Prep, 27.61; Dakota Webb, Putnam, 27.64; Molly Jenne, La Salle Prep, 27.71; Haley Stahl, Wilsonville, 27.75; Shariyah Crews, Parkrose, 27.83; Asia Mitchell, Hillsboro, 28.41

400 — Hannah Hayduk, St. Helens, 1:00.85, PR; Lily-Rose Warren, Hillsboro, 1:03.44; Shariyah Crews, Parkrose, 1:04.22; Stella Goldsberry, Putnam, 1:05.10, PR; Jena Winkler, Hillsboro, 1:06.28; Kelly Draper, Putnam, 1:06.35, PR; Megan Allphin, Wilsonville, 1:07.15; Lexi Lacatus, Hillsboro, 1:07.32

400 wheelchair — Kayla Bolnick, Wilsonville, 1:27.93, PR

800 — Samantha Prusse, Wilsonville, 2:19.42, PR; Tess Conway, Scappoose, 2:21.18, PR; Jillian Greene, Wilsonville, 2:21.93; Anika Havlik, Scappoose, 2:37.06; Eve Regier, Putnam, 2:38.92; Mackenzie Trainer, St. Helens, 2:41.64; Juliette Saccente, Wilsonville, 2:43.19; Sydney Hanke, Scappoose, DNS

1,500 — Samantha Prusse, Wilsonville, 4:56.64; Brigid Hanley, La Salle Prep, 5:00.44, SR; Gabriella Prusse, Wilsonville, 5:04.62; Erin McGinnis, La Salle Prep, 5:16.73; madeline Gable, Putnam, 5:25.57; Aurora Barkley, Wilsonville, 5:27.21, PR; Anne Morud, Scappoose, 5:37.68; Maya French, Hillsboro, 5:38.32, PR

1,500 wheelchair — Kayla Bolnick, Wilsonville, 5:47.80, PR

3,000 — Brigid Hanley, La Salle Prep, 11:03.04; Gabriella Prusse, Wilsonville, 11:11.79, PR; Erin McGinnis, La Salle Prep, 11:24.07; Kaitlyn Dougall, Wilsonville, 11:41.63; Aurora Barkley, Wilsonville, 11:55.23; Kiersten Jahn, Putnam, 12:10.82; Anne Morud, Scappoose, 12:20.63, PR; isabelle Booth, Putnam, 12:23.21, SR

100 hurdles — Alison Okorie, Hillsboro, 15.81, PR; Emma Jones, Scappoose, 16.16; Kelsey Ela, Scappoose, 17.17, PR; Annika Rahf, Hillsboro, 17.34, PR; Isabel Tapley, Hillsboro, 18.09; Emma Sheets, La Salle Prep, 18.13; Kylee Rusher, Wilsonville, 18.23; Hannah Reddick, La Salle Prep, 18.38

300 hurdles — Emma Jones, Scappoose, 46.99; Madeline Lambing, Hillsboro, 48.16, PR; Jayda Warren, Milwaukie, 49.66; Kelsey Ela, Scappoose, 50.04, SR; Lucy Lawton, La Salle Prep, 51.58; Carly Shanklin, Wilsonville, 52.75; Annika Rahf, Hillsboro, 53.43; Isabel Tapley, Hillsboro, 54.28

4x100 relay — St. Helens (Kasten Warner, Hannah Hayduk, Isabelle Wallace, Savannah Moore), 50.80; La Salle Prep, 51.11; Scappoose (Kelsey Ela, Emma Jones, Sierra Stafford, Tess Conway), 51.22; Putnam, 51.75; Hillsboro, 52.00; Wilsonville, 1:11.57

4x400 — St. Helens (Savannah Moore, Isabelle Wallace, Mackenzie Trainer, Hannah Hayduk), 4:13.16; Wilsonville, 4:14.42; Scappoose (Anika Havlik, Sydney Hanke, Tess Conway, Emma Jones), 4:15.54; La Salle Prep, 4:19.21; Milwaukie, 4:21.20; Hillsboro, 4:26.80; Putnam, 4:31.79

Shot put — Lauren LaFreniere, Wilsonville, 35-02.75; Savannah Ramirez, Milwaukie, 34-10, PR; Imani Royster, Parkrose, 33-2, PR; Riana Jenkins, Hillsboro, 33-1; Shawna Ashley Ingram, Hillsboro, 32-8.25; Abby Sheets, La Salle Prep, 31-9; Grace Mager, Wilsonville, 31-8, PR; hailey Toman, Milwaukie, 29-8

Discus — Savanna Ramirez, Milwaukie, 111-1, PR; Madison Jones, Wilsonville, 102-3; Ashley Smith, La Salle Prep, 101-10; Riana Jenkins, Hillsboro, 100-9; Hailey Toman, Milwaukie, 98-3; Ashlen Searle, Scappoose, 94-7; Imani Royster, Parkrose, 94-3; Tyra Edwards, Parkrose, 94-1

Javelin — Ashley Smith, La Salle Prep, 125-8; Delaney Dougherty, Wilsonville, 116-10; Milwaukie, 114-11; Kayla Hieb, Wilsonville, 106-2; Grace Mager, Wilsonville, 103-3; Ashlen Searle, Scappoose, 101-3; Grayson Hall, Hillsboro, 100-4, PR; Jaydyn Tuel, Milwaukie, 99-4, PR

High jump — Savannah Hoffmann, St. Helens, 5-1; Abby Sheets, La Salle Prep, 5-0; Olympia Matuk, Hillsboro, 5-0; Miranda Evans, Putnam, 5-0; Savannah Weight, Hillsboro, 4-10; Kyrah Harrison, Scappoose, 4-8; Kylee Rusher, Wilsonville, 4-8; Ally Finkbeiner, Wilsonville, 4-8

Pole vault — Rena French, Hillsboro, 9-3; MaKenna Presley, Milwaukie, 9-1; Gretchen Pauli, La Salle Prep, 8-1; Emma Blackwell, Hillsboro, 7-7; Megan Allphin, Wilsonville, 7-7; Skylar Rissel, Hillsboro, 7-1, PR; Emma Mason, Putnam, 7-1, PR; Hunter McIlmoil, Wilsonville, 6-7

Long jump — Miranda Evans, Putnam, 16-7.75, SR; Kayla Mitchell, Hillsboro, 16-4; Victoria Azar, La Salle Prep, 16-3.25; Emma Sheets, La Salle Prep, 15-11.5; Kellie Yoshida, Wilsonville, 15-6.5; Savannah Hoffmann, St. Helens, 15-6; Megan Nelson, Hillsboro, 15-3.75; Makenna Taylor, Milwaukie, 15-1.25

Triple jump — Sarah Georges, La Salle Prep, 35-0.25, SR; Kayla Mitchell, Hillsboro, 34-11.75, PR; Dakota Webb, Putnam, 34-5; Kellie Yoshida, Wilsonville, 33-3; Savannah Hoffmann, St. Helens, 33-0.75; Miranda Evans, Putnam, 32-11.5; Ally Finkbeiner, Wilsonville, 31-01.75; Kyrah Harrison, Scappoose, 30-11

STANDINGS

Baseball

NWOC

Through May 23

(team, league, overall, OSAA ranking)

La Salle Prep 15-3, 17-10, 11

Wilsonville 15-3, 19-9, 7

Hillsboro 11-7, 14-13, 18

Putnam 11-7, 16-12, 14

Scappoose 5-13, 6-20, 27

St. Helens 5-13, 6-20, 29

Milwaukie 1-17, 4-22, 30

(La Salle Prep, Wilsonville, Hillsboro and Putnam advanced to state playoffs)

Softball

NWOC

Through May 23

(team, league, overall, OSAA ranking)

Hillsboro 17-0, 26-1, 3

Putnam 13-4, 18-8, 11

La Salle Prep 13-4, 16-11, 12

St. Helens 9-8, 11-14, 17

Scappoose 8-8, 10-13, 21

Parkrose 4-12, 5-16, 27

Wilsonville 3-14, 5-20, 25

Milwaukie 0-17, 0-24, 31

(Hillsboro, Putnam, La Salle Prep and St. Helens advanced to state playoffs)

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine