FONT

MORE STORIES


Key results from the OSAA Class 5A track and field championships at Mt. Hood CCrsuresults

RESULTS

Prep track and field

OSAA 5A championships

May 24-25

Mt. Hood Community College

Boys

Teams

1. North Bend 72.5

2. Ashland 65

3. Silverton 57

4. Churchill 49.5

5. Crook County 48

6. Pendleton 47

7. Willamette 44

8. Crater 39

9. Dallas 35

10. Scappoose 24

11. Hood River Valley 18

12. Crescent Valley 17.5

13. North Salem 17

13. West Albany 17

15. La Salle Prep 14.5

16. Parkrose 14

17. St. Helens 13.5

18. Eagle Point 13

19. The Dalles 10.5

20. Corvallis 10

21. South Albany 9

22. Central 7

22. Hillsboro 7

24. Milwaukie 3

24. North Eugene 3

24. Springfield 3

27. Thurston 2

27. Redmond 2

St. Helens

100 — Jonathan Chilcote, North Bend, 20.98; Dylan Murray, Willamette, 11.09; Anthony Smith, Ashland, 11.20; Logan Page, St. Helens, 11.26; Zachary Guthrie, Crook County, 11.29; Jake Poser, North Bend, 11.39; Clayton Morrow, Dallas, 11.46; Eric Parliment, Eagle Point, 11.52

200 — Malaki Connella, Dallas, 22.31; Anthony Smith, Ashland, 22.76; Logan Page, St. Helens, 22.85; Jonathan Chilcote, North Bend, 22.96; Jake Posey, North Bend, 22.98; Reed Twidwell, The Dalles, 23.09; Sebbie Law, Corvallis, 23.24; Clayton Morrow, Dallas, 23.51

1,500 — Evan Holland, Ashland, 3:51.92; Jantz Tostenson, Crater, 3:54.48; Arlo Davis, Ashland, 3:58.73; Haile Stutzman, Silverton, 3:59.35; Reed Pryor, Ashland, 4:00.12; Peter Lechman, Churchill, 4:01.62; Matthew Schenk, Crater, 4:01.75; Trevor Cross, Dallas, 4:03.71; Abdi Ibrahim, Parkrose, 4:07.17; Josh Haynes, Hood River Valley, 4:08.96; Jonathan Brown, Central, 4:11.26; Waylon Nichols, St. Helens, 4:11.92; Sam Alvarez, The Dalles, 4:14.63

Discus — Aiden Paul, West Albany, 169-2; henry Buckles, Hood River Valley, 167-4; Ty Hampton, North Bend, 160-7; Hunter Bierce, North Bend, 154-2; Ben Willis, Silverton, 152-7; Cody Fisher, Crater, 151-10; Chadwick Adams, Ashland, 148-7; Caleb Parrot, Crook County, 145-9; Tyler Humeston, Crook County, 143-7; Kaiden Durheim, Milwaukie, 134-7; Nehemiah Barkley, Wilsonville, 133-8; Gabe Hughes, St. Helens, 123-8; Mateo Campos-Davis, Hood River Valley, 116-9

High jump — Alex Boyd, La Salle Prep, 6-4; Shawn Yeager, Pendleton, 6-2; Justin Conklin, The Dalles, 6-1; Dominic Langley, Crook County, 6-1; Erik Ventura, Crescent Valley, 6-0; Tanner McTeigue, St. Helens, 6-0; Mason Forrest, Crescent Valley, 6-0; Chase Sherer, Crater, 6-0; Jacob Cooke, Hillsboro, 5-10; Kellen Hartford, Wilsonville, 5-10; Nolan Rinefort, Ashland, 5-8; Tanner Greene, Eagle Point, 5-8; Zachary Williams, La Salle Prep, 5-8; Michael Goodman, Hood River Valley, 5-6; Drew Reyburn, Pendleton, 5-6; Aiden Pelkey, North Eugene, 5-6; Cooper Becklin, Wilsonville, NH

Pole vault — Cody Le Bel, Crater, 14-3; Noah Chaney, Crook County, 14-0; Garrett Price, Churchill, 13-6; Jacob Lang, North Bend, 13-0; Simon Dexter, Churchill, 13-0; James Gutierrez, Hillsboro, 13-0; Steven Stanley, The Dalles, 12-6; Benjamin Robinson, La Salle Prep, 12-6; Colton Johnson, Willamette, 12-6; Taylor Morehouse, The Dalles, 12-6; Nathaniel Young, South Albany, NH: Jeremy O'Meara, St. Helens, NH; Niccolo Cellini, Ashland, NH; Ryan Bracht, Crescent Valley, DNS

Scappoose

800 — Josh Lull, 12th in prelims, 2:05.32

110 hurdles — Dylan Murray, Willamette, 14.36; lane Maher, Pendleton, 14.73; Dakota Mason, Willamette, 14.90; Brisyn Maller, Scappoose, 15.43; Slade Shufelt, Hillsboro, 15.59; Jaydon Aydelotte, Central, 15.67; Nick Moore, Thurston, 15.77; Arthur Katahdin, Milwaukie, 15.89

300 hurdles — Lane Maher, Pendleton, 38.75; Anthony Fleshman, Silverton, 39.13; Dakota Mason, Willamette, 39.32; Brisyn Maller, Scappoose, 40.30; Jaydon Aydelotte, Central, 40.57; Jonas Rice, Crook County, 40.57; Arthur Katahdin, Milwaukie, 41.15; Simon Dexter, Churchill, DQ

4x100 relay — North Bend, 43.13; Dallas, 43.36; Ashland, 43.65; Scappoose (Henry Goldammer, Josh Lull, Connor McNabb, Tyler Holcomb), 43.80; Eagle Point, 44.05; Pendleton, 44.07; Churchill, 44.21; West Albany, 44.62

4x400 relay — Willamette, 3:25.81; Silverton, 3:27.37; North Salem, 3:28.12; Scappoose (Neil Hoffmann, Henry Goldammer, Connor McNabb, Josh Lull), 3:30.58; Crescent Valley, 3:31.10; Crater, 3:31.16; Crook County, 3:31.59; Springfield, 3:31.70

Shot put — Henry Buckles, Hood River Valley, 59-5.5; Ben Willis, Silverton, 57-1; Aiden Paul, West Albany, 54-1.25; Tyler Humeston, Crook County, 51-0.75; Kobe Johnson, North Bend, 50-5.75; Cody Fisher, Crater, 49-6.25; Dylan Moss, Redmond, 47-5.5; Kaimana Wa'a, Crescent Valley, 47-6; Bobby Vanek, Scappoose, 45-9.5; Mike Church, Wilsonville, 45-8.75; Daniel Dyer, Silverton, 45-6.5; Kaiden Durheim, Milwaukie, 45-6; Austin Aune, Milwaukie, 45-2.5

Javeli — Ty Hampton, North Bend, 213-11; Austin Strawn, Eagle Point, 191-11; Blake Doerfler, Silverton, 182-3; Sam Jennings, Pendleton, 181-7; Conner Havlik, Scappoose, 164-8; Orion Osborn, Churchill, 160-4; Jason Slawter, Crook County, 160-2; Isaac Magana, Silverton, 157-8; Colton Hallett, Thurston, 157-7; Mike Church, Wilsonville, 155-3; Ryan Terwilliger, Crescent Valey, 154-5; Brock Bresser, Crescent Valley, 154-5; Mitchell Morse, West Albany, 149-4

Girls

Teams

1. North Salem 119

2. Silverton 68

3. West Albany 41

4. Hood River Valley 37

5. North Bend 30

6. Thurston 29.5

7. Churchill 27

8. North Eugene 24

8. Springfield 24

10. Crook County 23

11. Crescent Valley 22

12. Lebanon 19

13. St. Helens 18

14. Scappoose 17

14. La Salle Prep 17

14. Wilsonville 17

14. Corvallis 17

18. Milwaukie 16

19. Putnam 15

20. Central 14

21. Willamette 11

22. Crater 10

23. Pendleton 8

23. Redmond 8

25. Hillsboro 7.5

26. The Dalles 7

27. Ridgeview 6

28. Eagle Point 5

29. Ashland 4

St. Helens

100 — Savannah Moore, ninth in prelims, 12.94

200 — Nina Richardson, North Eugene, 25.61; Maliyah Thompson, North Salem, 25.65; Nerissa Thompson, North Salem, 26.51; Cyan Kelso-Reynolds, Springfield, 26.66; Savannah Moore, St. Helens, 26.85; Katie Sinn, Silverton, 26.85; Emily Stefan, West Albany, 26.87; Tori Houg, Willamette, 27.13

400 — Justice McBride, Silverton, 59.03; Katie Sinn, Silverton, 59.34; Hannah Hayduk, St. Helens, 1:00.35; MaLayni Stovall, Eagle Point, 1:00.37; Elizabeth Hernandez, North Salem, 1:00.99; Bethany Marteeney, West Albany, 1:01.07; Isabella Dreiling, Willamette, 1:01.38; Muriel Jones-Hoisington, Pendleton, 1:01.94

4x100 relay — North Salem, 47.77; Silverton, 49.80; Ridgeview, 50.52; St. Helens (Kasten Warner, Hannah Hayduk, Isabelle Wallace, Savannah Moore), 50.54; West Albany, 50.73; La Salle Prep, 50.74; Scappoose, 50.89; Thurston, 51.17

4x400 relay — St. Helens, DNS

High jump — Savannah Reilly, Silverton, 5-4; Sophia Henke, Central, 5-3; Miranda Evans, Putnam, 5-2; Abby Sheets, La Salle Prep, 5-1; Haley Snelgrove, North Bend, 5-1; Savannah Hoffmann, St. helens, 5-0; Olympia Matuk, Hillsboro, 5-0; Elia Sanchez, North Salem, 5-0; Sydney Beers, West Albany, 5-0; Andrea Flores, Eagle Point, 4-10; Aaliyah Fitzke, North Salem, 4-10; Jenna Albrecht, Ridgeview, 4-10; Olivia Snyder, Ridgeview, 4-10

Scappoose

800 — Hailey Lewetag, North Salem, 2:18.70; Tess Conway, Scappoose, 2:20.53; Emma Mullins, The Dalles, 2:20.79; Jori Paradis, Silverton, 2:20.91; Geneva Wolfe, Crescent Valley, 2:21.17; Jillian Greene, Wilsonville, 2:21.92; Samantha Prusse, Wilsonville, 2:22.32; Sienna Higinbotham, West Albany, 2:23.86

100 hurdles — Maliyah Thompson, North Salem, 14.69; Adael Scatena, Thurston, 15.12; Emmi Freeman, Churchill, 15.47; Alison Okorie, Hillsboro, 15.77; Emma Jones, Scappoose, 16.18; Wendy Hare, Corvallis, 16.68; Hazel Mesman, Churchill, 17.28; Erin Wanamaker, Redmond, DNF

300 hurdles — Adael Scatena, Thurston, 43.52; Hazel Mesman, Churchill, 45.15; Elisabeth House, Pendleton, 46.60; Sophie Bliss, Central, 46.76; Aaliyah Fitzke, North Salem, 46.85; Emma Jones, Scappoose, 47.15; Dana Romero Montana, North Salem, 47.45; Emmi Freeman, Churchill, 48.79

4x100 relay — North Salem, 47.77; Silverton, 49.80; Ridgeview, 50.52; St. Helens, 50.54; West Albany, 50.73; la Salle Prep, 50.74; Scappoose (Kelsey Ela, Emma Jones, Sierra Stafford, Tess Conway), 50.89; Thurston, 51.17


Quality local journalism takes time and money, which comes, in part, from paying readers. If you enjoy articles like this one, please consider supporting us.
(It costs just a few cents a day.)