Link to Owner Dr. Robert B. Pamplin Jr.

FONT & AUDIO

MORE STORIES


Tualatin boys win the team competition, girls take third, while Tigard too will be well-represented at state meet.

PMG PHOTO: MILES VANCE - Tualatin's Noah Ogoli crosses the finish line during the 4x100 meter relay at last week's Three Rivers League Track & Field Championships at Pioneer Stadium in Oregon City.Final results from the Three Rivers League Track & Field Championships held May 11 & 13 at Pioneer Stadium in Oregon City:

Team Standings

Boys

Tualatin 153.5

Lakeridge 129.5

Tigard 92

West Linn 86

Oregon City 79

Canby 78

Lake Oswego 43

Girls

Lake Oswego 153.5

West Linn 112

Tualatin 108

Oregon City 97

Lakeridge 63

Tigard 59.5

St. Mary's Academy 44

Canby 23

Individual winners and qualifiers (Left to right: winners then qualifiers):

Boys

100 — Jayce Bartley, Oregon City 11.02, Aaron Chao, Lakeridge

200 — Jayce Bartley, Oregon City 22.42, Omar Villanueva, Canby

400 —Parker Sullivan, West Linn 49.90, Zachary Larson, Lakeridge, Marcus Ludes, Tualatin

800 —Tommy O'Neil, Canby 1:53.47, Cole Noretto, Tualatin, Briggs Butler, Lakeridge

1500 — Caleb Lakeman, Tualatin 4:02.50, Aaron Lakeman, Tualatin

3000 —Caleb Lakeman, Tualatin 8:37.80, Aaron Lakeman, Tualatin

110 Hurdles — Tyler Bradley, Lakeridge 14.72, Adam Maxwell, West Linn, Blake Burby, Lake Oswego

300 Hurdles — Adam Maxwell, West Linn 38.73, Zachary Larson, Lakeridge, Karson Boschma, Tigard, Tyler Bradley, Lakeridge

4x100 Relay — Tualatin 43.07 (Simon Phipps, Joshua Tedlock, Vincent Sadighi, Noah Ogoli), Oregon City (Nick Bocchetti, Keaton Moore, Cam'Ron McDonald, Jayce Bartley)

PMG PHOTO: MILES VANCE - Tualatin's Caleb (left) and Aaron Lakeman (right) compete in the 1500 meters at last week's Three Rivers League Track & Field Championships at Pioneer Stadium in Oregon City.4x400 Relay — Tualatin 3:25.64 (Alex Smith, Cole Noretto, Caleb Lakeman, Noah Ogoli), West Linn (Quentin Robinson, Cavan Mikami, Parker Sullivan, Adam Maxwell), Lakeridge (Jackson Klein, Briggs Butler, Tyler Bradley, Zachary Larson)

Shot Put — Elijah Jackman, Tigard 57' 2.5, Jake Rams, West Linn

Discus — Elijah Jackman, Tigard 165' 10, Tyler Papp, Oregon City

Javelin — Pat Vialva, Tigard 194' 5, Cian Bryant, Lakeridge, Ethan Grimm, Tualatin, Oliver Wolfe, Tualatin

High Jump — Adam Maxwell, West Linn 6' 6, Koby Kessler, Canby

Pole Vault — Kevin Swindler, Tigard 13' 6, Christian Woodhouse, Tigard

Long Jump — Aaron Chao, Lakeridge 21' 5.25, Drew Pierson, Canby, Justin Thompson, Tualatin

Triple Jump — Treyson Wakefield, Canby 42' 11.25, Drew Pierson, Canby, Justin Thompson, Tualatin

Girls

100 — Mia Brahe-Pedersen, Lake Oswego 11.60, Sophia Beckmon, Oregon City, Victoria Forst, Tigard, Isabella Kneeshaw, Tualatin

200 — Mia Brahe-Pedersen, Lake Oswego 23.66, Sophia Beckmon, Oregon City, Josie Donelson, Lake Oswego, Olivia Iverson, West Linn

400 — Josie Donelson, Lake Oswego 56.44, Olivia Iverson, West Linn, Rachel Barba, Lakeridge, Victoria Forst, Tigard

800 — Kaia Schmidt, West Linn 2:13.84, Lillian Herman, Tigard, Lauren Ayers, Tualatin, Sadie Drucker, St. Mary's Academy

1500 — Kate Peters, Lake Oswego 4:28.25, Lauren Ayers Tualatin, Ana Peters, Lake Oswego

3000 — Kate Peters, Lake Oswego 9:53.08, Ana Peters, Lake Oswego

100 Hurdles — Harley Daniel, Oregon City 42.98, Quinn Greene, Lake Oswego

300 Hurdles — Harley Daniel, Oregon City 42.98, Quinn Greene, Lake Oswego

4x100 Relay — Lake Oswego 47.55 (Quinn Greene, Josie Donelson, Dakota Webb-Hawkins, Mia Brahe-Pedersen), Oregon City (Samara Lugo, Sophia Beckmon, Grace Leasure, Harley Daniel), Tualatin (Stell Pfeifer, Elizabeth Graham, Abigail Katsuda, Isabell Kneeshaw), West Linn (Tess Pierce, Hayden Williams-Downing, Anika Sukumar, Olivia Iverson)

4x400 Relay — Lake Oswego 3:56.80 (Quinn Greene, Riley Ha, Mia Brahe-Pedersen, Josie Donelson), West Linn (Hayden Williams-Downing, Kaia Schmidt, Emersen Ruppe, Olivia Iverson), Tualatin (Abigail Katsuda, Lauren Ayers, Karys Gates, Isabella Kneeshaw)

Shot Put — Jewyl Newton, St. Mary's Academy 41' 6, Daramfon Udoh, West Linn

Discus — Casey Moran, Lake Oswego 110' 6.5, Jewyl Newton, St. Mary's Academy

Javelin — Heyden Williams-Downing, West Linn 118' 3, Emily Ashton, St. Mary's Academy

High Jump — Kyra Bakke, Tualatin 5' 4, Lucille Leasure, Oregon City, Lola Mora-Moreno

Pole Vault — Alexa Anderson, Tigard 11' 3, Raynah Cheng, West Linn, Katelyn Howard, Lake Oswego

Long Jump — Sophia Beckmon, Oregon City 19' 10, Anika Sukumar, West Linn, Harley Daniel, Oregon City, Elizabeth Graham, Tualatin

Triple Jump — Anika Sukumar, West Linn 38' 7.5, Elizabeth Graham, Tualatin, Grace Leasure, Oregon City, Dakota Webb-Hawkins, Lake Oswego


You count on us to stay informed and we depend on you to fund our efforts. Quality local journalism takes time and money. Please support us to protect the future of community journalism.

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework